Pogoda na weekend 8-9 czerwca. Czy burze dadzą nam wytchnienie? Temperatury zaskoczą

Jako że mamy piątek, postanowiłem odejść delikatnie od wydania prognozy pogody na następny dzień. Zamiast tego sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na weekend dla Polski. Zapraszam na prognozę zarówno na sobotę, jak i niedzielę dla naszego kraju.

Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna

Sytuacja sytuacja nie zmieni się bardzo względem choćby piątku. Pomimo że front atmosferyczny opuści już południowe granice kraju, to wciąż będzie falował wpływając na aurę w południowej Polsce.

Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna

W piątek nad południowym wschodem kraju nadal jest burzowo i groźnie. Pogoda w sobotę nieco nam odpuści. Front odsunie się na południe, a Polska na moment dostanie się nawet pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia. Oznacza to oczywiście poprawę aury, jednak o tym za moment. W niedzielę falujący front powróci nad południe kraju. Aura znów zrobi się dynamiczna i lokalnie groźna. Pogoda na weekend, podobnie jak w poprzednich dniach, przyniesie nam dwie różne masy powietrza nad krajem.

Pogoda na weekend. Dwie skrajne masy powietrza w Polsce
Pogoda na weekend. Przyniesie nam dwie różne masy powietrza w Polsce

W południowej połowie kraju wciąż zalegać będą ciepłe, zasobne w wilgoć masy powietrza. Nad regiony północne kraju spływa chłodniejsze powietrze z kierunków północnych. Znajdzie to bezpośrednie odwzorowanie w rozkładzie temperatury w weekend nad krajem.

Pogoda na weekend. Prognoza temperatury

W związku z zaleganiem nad Polską dwóch różnych mas powietrza, spodziewamy się, że temperatury w kraju będą również mocno zróżnicowane. Potwierdza to poniższa animacja prognoz temperatury.

Pogoda na weekend. Prognoza temperatury

Sobota upłynie nam pod znakiem bardzo wysokich temperatur przede wszystkim na południowym zachodzie Polski. Ponieważ to w ten region napłyną najcieplejsze masy powietrza, to właśnie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, czy Śląsku, temperatury będą w sobotę najwyższe. Lokalnie będzie można mówić tu o dniu gorącym, ponieważ wartości temperatury przekroczą 25 stopni Celsjusza. Podczas gdy sobota przyniesie wysokie temperatury w południowej połowie kraju, na północny termometry wskazywać będą zaledwie w okolicach 20 stopni Celsjusza. W niedzielę sytuacja będzie analogiczna, przy czym najcieplej będzie na południowym wschodzie. Tutaj temperatury sięgać będą 24 stopni Celsjusza, a chłodniej będzie na zachodzie Polski. Najchłodniej w niedzielę nad Morzem, gdzie temperatury sięgać będą zaledwie 17-18 stopni. Sprawdzaj prognozy pogody dla Polski i Europy na stronie głównej portalu.

Dynamiczna pogoda wróci jeszcze w weekend do Polski

Po burzowym (na wschodzie bardzo burzowym) piątku, pogoda w sobotę przyniesie nam chwilę uspokojenia. W wielu regionach kraju pojawią się przejaśnienia i chwile ze słońcem. Pogodową sielankę delikatnie zakłócał będzie wiatr, który będzie odczuwalny w niemal całym kraju. Najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się w sobotę na północy i wschodzie Polski, gdzie wiało będzie nawet ponad 50 km/h. W godzinach popołudniowych, silnieszy wiatr pojawi się również na zachodzie Polski.

Pogoda na weekend przyniesie burze w Polsce
Pogoda na weekend również przyniesie burze w Polsce

Burze w niedzielę pojawiały będą się na wschodzie kraju. Pierwsze wyładowania atmosferyczne padać mogą na wschodzie już przed południem. Po południu prawdopodobnie burze nasilą się. Widzimy więc, że pogoda na weekend nie da nam tak do końca odpocząć od burz. Jednak to i tak tylko wstęp do tego, co wydarzy się nad częścią kraju w poniedziałek. Wiele wskazuje na to, że na wschodzie Polski aura w pierwszy dzień nowego tygodnia będzie naprawdę groźna. O tym jednak w kolejnych weekendowych wpisach pogodowych.