26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na weekend. Gorąco. Alerty przed niszczącymi burzami. Upał w Europie

Groźna pogoda na świecie

Nad Europą występuje obecnie ciekawa sytuacja pogodowa. Układ ośrodków barycznych sprzyja do występowania dynamicznej i lokalnie bardzo groźnej pogody w Europie Południowej i Centralnej. Na zachodzie szaleje głęboki niż, który “zderza się” z wyżami rosyjskimi. Ta bliskość dwóch silnych ośrodków barycznych powoduje występowanie bardzo silnych wiatrów w pasie od Włoch i Bałkanów po Polskę.

Upał na południu. Gorąco również w Polsce

Na obszarze, gdzie wiało będzie mocno z południa dojdzie również do silnego napływu gorących mas powietrza z Afryki. Weekend przyniesie upały na Bałkanach, w Grecji i Włoszech. Lokalnie słupki rtęci wskażą powyżej 33 stopni. W Polsce również zrobi się bardzo ciepło, lokalnie nawet gorąco. Na południu kraju termometry wskazywać mogą nawet 26 stopni powyżej zera. Wróćmy jednak do burz, gdyż weekend zapowiada się ekstremalnie burzowy na południu Europy.

Ekstremalne burze na południu Europy

Marko Korosec na portalu Severe Weather Europe wydaje najwyższe stopnie ostrzeżenia przed burzami w pasie od Bośni i Hercegowiny, przez Chorwację po Słowenię. Oznacza to, że burze, które w weekend wystąpią w regionie mogą być ekstremalnie silne. Burze mogą przybierać postać superkomórek burzowych. W przypadku ich wystąpienia możliwy jest niszczący grad oraz opady bardzo dużego gradu. Na południu Europy możliwe jest również utworzenie kilku rozległych układów burzowych w formie MCS. W przypadku ich przechodzenia największym zagrożeniem są ulewy i niszczący wiatr.

Sobota i niedziela burze przynieść mogą również w Polsce. CAPE nie przekraczał będzie jednak 300 J/kg, co nawet przy niezłych warunkach wiatrowych nie pozwoli na utworzenie się silnych burz w naszym kraju. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się wyładowań atmosferycznych jest w weekend w Polsce południowej. Nie można jednak wykluczyć, że na skutek suchego wiatru halnego, burze na południu Polski nie powstaną w ogóle.

Podsumowują, to będzie bardzo dynamiczny weekend w pogodzie w pasie Europy od południa po Polskę. Na południu kontynentu bardzo silne burze oraz upały. W Polsce weekend przyniesie silny wiatr z południa, ale również bardzo wysokie temperatury jak na październik. Burze możliwe są zwłaszcza w niedzielę na zachodzie, centrum i północy. Burzowy może być także miejscami poniedziałek.