Pogoda na weekend. Idzie ocieplenie. Spadnie deszcz, ale i też śnieg w Polsce

W drugi weekend grudnia Polska znajdzie się pomiędzy niżami znad Atlantyku i Morza Śródziemnego a silnym wyżem rosyjskim. Pozostaniemy w masie napływającej z południowego-wschodu. Jedynie nad krańce północno-wschodnie napłynie chłodniejsze powietrze znad Białorusi.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.12.2020, 12 UTC

W piątek nadal utrzymywać ma się południowo wschodni przepływ powietrza w całej troposferze i u schyłku dnia oraz na początku nocy znad wschodniej Słowacji, Ukrainy i Białorusi prognozowane jest wchodzenie słabych opadów deszczu w strefie wspomnianego frontu ulegającego zafalowaniu nad Podkarpaciem i Lubelszczyzną, nocą przesuwające się w stronę Pomorza Gdańskiego, a za nim napłynie cieplejsze powietrze. Bezchmurnemu niebu na południu i południowym zachodem sprzyjać będzie nocny spadek temperatury nieco poniżej zera. W związku z wchodzeniem nad Morze Północne i Europę zachodnią głębokiej zatoki z frontem okluzji. W tym samym czasie na wschodzie kraju zwiększać się będzie gradient baryczny generujący wzrost prędkości wiatru do silnego i porywistego, w porywach do 40-50 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski.

Prognoza zachmurzenia, opadów i mgieł na piątek według modelu SWISS-HD.

W nocy z piątku na sobotę rozpogodzenia wystąpią na południu i częściowo zachodzie Polski. Na wschodzie i miejscami w centrum występować mają opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na krańcach wschodnich i północno-wschodnich możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Zwłaszcza w miejscach, gdzie spodziewane są rozpogodzenia możliwe są spadki temperatury poniżej zera.

Prognoza zachmurzenia i opadów oraz mgieł na noc z piątku na sobotę

W sobotę rozkład pola ciśnienia oraz geopotencjału nie ulegnie większym zmianom nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Dalej pozostawać będziemy pomiędzy niżami znad Atlantyku i niżem śródziemnomorskim a wyżem rosyjskim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.12.2020, 12 UTC

Na południu i częściowo zachmurzenie ma być małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze duże i całkowite. Modele numeryczne prognozują opady miejscami w centrum oraz na północy i częściowo na wschodzie, północnym-wschodzie. Zwłaszcza na Podlasiu i Suwalszczyźnie oraz Warmii i Mazurach może być to śnieg i deszcz ze śniegiem. Nie można wykluczyć opadów marznących powodujących gołoledź.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i natężenie opadów deszczu oraz śniegu i mieszanych.

W sobotę nadal podobny typ pogody z halnym na południu i południowym zachodzie, gdzie zaznaczy się napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Jednak Wołynia i Białorusi nasuwać się będą słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w opady mokrego śniegu rozprzestrzeniające się nad Warmię i Mazury, czemu sprzyjać będzie adwekcja chłodniejszego powietrza znad Białorusi. Nieznacznie zmniejszać się będzie gradient baryczny, co sprzyjać będzie słabnięciu wiatru nadal południowo wschodniego.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Jedynie na południu będzie najprawdopodobniej pogodnie. Na północnym-wschodzie i gdzieniegdzie w centrum występować mają opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie także opady marznące powodujące gołoledź. W południowej i zachodniej części kraju rozwinąć mogą się gęste mgły ograniczają widzialność do 100-200 metrów. Mogą być marznące, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Prognoza temperatury powietrza na noc z soboty na niedzielę.

W niedzielę pozostaniemy pomiędzy wyżem ze wschodu a niżami znad północnego i wschodniego Atlantyku. Gradient baryczny nie będzie duży, dlatego prędkość wiatru ma być niewielka. Zaznaczy się wpływ frontu okluzji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.12.2020, 12 UTC

Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a na południu i północnym-wschodzie również śniegu. Niewykluczone są również opady marznące powodujące gołoledź. Obszar wystąpienia opadów w niedzielę można prześledzić na grafikach poniżej. Miejscami występować będą też mgły. Wiatr ma być słaby głównie ze wschodu, południowego-wschodu, miejscami z południa.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę.