Pogoda na weekend. Upał w Polsce, nawet 32°C i gwałtowne burze z gradem

Prezentujemy dla Was pogodę na weekend dla Polski. Wygląda na to, że powróci krótki upał, jaki zostanie przerwany przez gwałtowne burze. W poniedziałek czeka nas wyraźne ochłodzenie, ale prawdopodobnie od środy do naszej części Europy znów wróci upał. Szczególnie groźne burze są prognozowane na niedzielę i możliwe są na przeważającym obszarze naszego kraju.

Sam lipiec 2019 roku jest poniżej normy wieloletniej, co doskonale obrazuje poniższa rycina. Odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1981 r. – 2010 r.

meteomodel.pl

Sobota z możliwymi burzami, punktowo prawdopodobny upał

W pierwszy dzień weekendu Polska znajdzie się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak w drugiej części dnia zachodnie dzielnice naszego kraju zacznie obejmować zatoka wieloośrodkowego niżu ulokowanego w rejonie Wysp Brytyjskich. Będzie dużo cieplej niż w ostatnich dniach, ale prognozowane są burze, które lokalnie przyniosą grad o małej średnicy. Burze możliwe będą miejscami na północy, wschodzie i południu Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.07.2019 r. 12 UTC

Zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyć może wiatr do 70 km/h, grad o średnicy poniżej 2 cm i opady z możliwą akumulacją od 5 mm do 25 mm, punktowo nawet prowadzące do podtopień.

Konwekcja ma być na ogół słabo zorganizowana. Przeważnie w formie pojedynczych komórek burzowych, ale także niewielkich układów wielokomórkowych o niskim stopniu organizacji.

Zdecydowanie groźniejsze burze są prognozowane w niedzielę, gdy prawdopodobne są całkiem dobrze zorganizowane i szybko przemieszczające się układy wielokomórkowe. Niewykluczone także superkomórki burzowe.

Wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę burze możliwe są w zachodniej połowie Polski.

Prognozowany obszar w sobotę przez IMGW-PIB

Prognoza pogody na 20 lipca 2019 r. dla Polski, punktowo temperatura może być wyższa, burze charakteryzują się punktowym charakterem, dlatego nie muszą wystąpić we wskazanych miastach, ale np. w sąsiednich powiatach i miejscowościach (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Niedziela z groźnymi burzami w Polsce, możliwe szkody

W niedzielę cała Polska znajdzie się pod wpływem wieloośrodkowego niżu z ośrodkami ulokowanymi w rejonie Wysp Brytyjskich, Islandii, ale także na Oceanie Atlantyckim. Istotny będzie jednak płytki niż ulokowany w tej rozległej zatoce niżowej. To właśnie on ma wykształcić układ frontów atmosferycznych, jaki przewędruje przez nasz kraj. Najpierw przejdzie ciepły front, który dotrze już w nocy z soboty na niedzielę, natomiast w niewielkim odstępie czasu wkroczyć ma front chłodny powodujący wymianę masy powietrza.

Wiele wskazuje, że inicjacja konwekcji zajdzie zarówno w obrębie frontu chłodnego, jak i też na przedfrontowej strefie zbieżności wiatru. Całkiem prawdopodobne jest powstanie przynajmniej dwóch stref burz. Pierwszej na zbieżności na przedpolu nacierającego frontu chłodnego, drugiej na froncie chłodnym.

Burze przynieść mogą opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm, punktowo więcej w superkomórkach burzowych, ale także opady ulewnego deszczu od 5 mm do 25 mm, punktowo prowadzące do podtopień. Niewykluczony wiatr do 100 km/h.

Modele sugerują, że lokalne burze rozwiną się na przeważającym obszarze Polski, lecz szczególnie groźna i dobrze zorganizowana konwekcja jest spodziewana w dzielnicach centralnych, ale także południowych, południowo-wschodnich i wschodnich. Tutaj prawdopodobne są nawet układy wielokomórkowe, superkomórki z dużym gradem. Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznej sytuacji pogodowej w niedzielę.

W wielu miejscach Polski będzie bardzo ciepło, miejscami nawet upalnie powyżej 30 stopni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.07.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Wkrótce podamy nowe informacje o silnych burzach w niedzielę na portalu www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej