Pogoda na weekend załamie się. Uderzenie chłodu. Przymrozki do -3°C. Przez Polskę przejdzie płytki niż

Niestety, ale nie mam dla Was dobrych informacji. Pogoda na weekend zmieni się i nie będzie to zmiana na lepsze. Ostatnie dwie doby spędziliśmy pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Przyniosło nam to stabilną, słoneczną i dość ciepłą aurę. Tylko na północy kraju było nieco zimniej za sprawą coraz silniejszej adwekcji chłodu. W weekend chłodne powietrze „wtargnie” na większy obszar kraju. To nie jedyne złe wiadomości pogodowe na najbliższe dni.

Pogoda na weekend. Ochłodzenie w kraju

Dlaczego w regionie zrobi się chłodniej? Wszystko przez sytuację baryczną. Na północy Europy wciąż znajdował będzie się wyż. Po jego wschodniej stronie dochodzi do adwekcji chłodu. Zimne, arktyczne masy powietrza przemieszczając się aż z okolic koła podbiegunowego, suną przez Finlandię, Rosję przez Republiki Bałtyckie po Białoruś.

Pogoda na weekend. Niska temperatura
Pogoda na weekend. Ochłodzenie w regionie

Spływ chłodu, który opisałem powyżej widać doskonale na mapach temperatury na wysokości 850 hPa. Chłodne masy powietrza docierają do wschodniej i północnej części kraju, a także nad Ukrainę. Skutkowało będzie to oczywiście spadkiem temperatury. Mieszkańcy północy Polski odczuli to już w czwartek. W piątek chłód rozleje się po większym obszarze kraju. Jednak w dalszym ciągu dość ciepło będzie jeszcze na południu Polski. Dlatego też początek weekendu przyniesie bardzo duży kontrast termiczny w kraju.

Duża różnica temperatury w piątek 5 maja
Duży kontrast termiczny w kraju

Podczas gdy na południu Polski termometry wczesnym popołudniem pokażą nawet 18-20 stopni Celsjusza, na północnych krańcach kraju będzie to zaledwie 10 stopni. Z każdą godziną piątku adwekcja chłody postępowała będzie bardziej na południe. W sobotę ponad 15 stopni już tylko na krańcach południowych kraju. Na pozostałym obszarze już znacznie chłodniej, a termometry w sobotę wskażą zaledwie 10-13 stopni. W niedzielę, przede wszystkim w skutek nasłonecznienia zrobi się nieco cieplej. W większości regionów Polski temperatura wzrośnie w okolice 14-15 stopni.

Pogoda na weekend przyniesie opady w części kraju

Weekend przyniesie nam nie tylko chwilowe ochłodzenie, ale równie chwilowe załamanie pogody. W porannej prognozie pogody dla Polski pisałem, że z zachodu mknie do nas system frontów atmosferycznych. Nad południowymi Niemcami w najbliższych godzinach dojdzie do powstania płytkiego niżu. W sobotę będzie wędrował on blisko południowych granic kraju. Na obszarze Polski Południowej przyniesie to znaczne pogorszenie aury. W sobotę, w pierwszej części dnia oczekujemy opadów deszczu na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Będą to opady przelotne. W kolejnych godzinach soboty pogoda na weekend przyniesie burze w kraju. Największe prawdopodobieństwo wyładowań wystąpi na południu Polski.

Pogoda na weekend. Załamanie pogody w sobotę
Pogoda na weekend. Załamanie pogody w sobotę

Podczas gdy przed południem więcej opadów na zachodzie kraju, tak po południu strefa opadów związana z płytkim niżem przemieści się już na wschód kraju. Tutaj notowali będziemy już bardziej opady ciągłe, ale za to o mniejszym natężeniu. Załamanie pogody będzie dość znaczne, jednak krótkie. Ponieważ niż szybko powędruje na wschód jednocześnie się wypełniając, Polska szybko wróci pod wpływ wyżu. Dlatego niedziela znów przyniesie rozpogodzenia, a opady ograniczą się do południowych krańców kraju, by w niedzielę po południu zaniknąć na obszarze Polski całkowicie. Fajnie obrazuje to animacja prognoz opadów, którą zamieszczam poniżej.

Płytki niż przewędruje blisko Polsk. Pogoda na weekend załamie się

Uwaga na przymrozki w części Polski

Wiemy już, że do kraju nadciąga ochłodzenie. Wiemy również, że pogoda na weekend przyniesie krótkotrwałe załamanie pogody w sobotę w zachodniej i południowej części kraju. Końcówkę wpisu chciałem przeznaczyć pod ostrzeżenie przed przymrozkami. Niestety, adwekcja chłodu w nasz region doprowadzi do spadków temperatury poniżej zera na terytorium kraju. Szczęśliwie, nie będą to spadki długotrwałe, a także wystąpią prawdopodobnie na dość ograniczonym obszarze Polski.

Przymrozki na północy Polski
Przymrozki na północy Polski

Powyżej prognoza temperatury na noc z piątku na sobotę. Widać przymrozek na północnym wschodzie kraju. Jednak zasięg obszarowy ujemnych temperatur podczas nadchodzącej nocy może być większy. Spadki temperatury poniżej zera mogą wystąpić na północy i wschodzie Polski również w nocy z soboty na niedzielę. Na szczęście nie powinno to mieć większego wpływu na uprawy i sady, ponieważ spadek temperatury poniżej zera nawet jeśli na danym obszarze wystąpi, to będzie krótkotrwały i dość lokalny. Podsumowując, pogoda na weekend przyniesie nam ochłodzenie, w tym przymrozki nocami. Do tego w piątek wieczorem na zachód kraju wkroczy strefa opadów związana z frontem i płytkim niżem. Opady te przechodziły będą przez kraj przez sobotę, by w niedzielę zanikać nad południową Polską. Wiem, że nie są to najbardziej optymistyczne prognozy, jednak mimo wszystko liczę, że weekend przyniesie nam dobre, przyjemne momenty. Tego Wam i sobie życzę. Miłego weekendu.