Pogoda na Wielkanoc 2024. To będą wiosenne, czy tradycyjnie już zimowe Święta?

Ostatnie lata pogoda na Wielkanoc nas nie rozpieszcza. Za oknem śniegi oglądaliśmy raczej częściej w Święta Wielkanocne niż Święta Bożego Narodzenia. Jak będzie w tym roku? Czy trend zostanie przełamany? Zdaję sobie sprawę, że do końcówki miesiąca jeszcze sporo czasu i prognozy pogody mogą ulec korektom. Jednak w poniższej prognozie opiszę jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy, według najnowszych, najbardziej aktualnych wyliczeń modeli pogodowych.

Pogoda na Wielkanoc. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie naszej prognozy spójrzmy jak obecne wyliczenia modeli pogodowych widzą sytuację synoptyczną na przełom miesięcy. Przypomnijmy, że Wielkanoc przypada w tym roku na 31 marca, natomiast Lany Poniedziałek obchodzili będziemy w tym roku 1 kwietnia.

Pogoda na Wielkanoc. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na Wielkanoc 2024. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tu bardzo ciekawą sytuację synoptyczną. Na wschodzie Europy rozlokuje się wyż. Powietrze wokół wyżu krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z zachodu nacierały będą niże, które to niosą napływ powietrza w z kierunków południowych. Jak łatwo się domyślić, jeśli prognozy te sprawdzą się to pod koniec marca obserwowali będziemy silny napływ ciepłych mas powietrza z południa. Potwierdzają to mapy z prognozami mas powietrza w wyższych partiach troposfery.

Pogoda na Wielkanoc. Napływ ciepłych mas powietrza z południa Europy
Pogoda na Wielkanoc 2024. Napływ ciepła z południa

W związku z napływem ciepłych mas powietrza z południa, prognozy na przełom miesięcy wyglądają dość pozytywnie. Dlatego też sprawdźmy jak obecnie widzą to modele w kontekście temperatury. Przeczytaj również: Mróz i śnieg w regionie w nadchodzącym tygodniu

Czy pogoda na Wielkanoc w końcu będzie wiosenna?

W powyższej części wpisu dowiedzieliśmy się, że obecne prognozy na przełom miesięcy są bardzo pozytywne, jeśli chodzi o sytuację pogodową na okres Wielkanocy. Sprawdźmy teraz, jak konkretnie przełoży się to na temperatury w kraju.

Pogoda na Wielkanoc. Prognozy temperatury

Rozpoczynający się tydzień przyniesie ochłodzenie, jednak interesuje nas pogoda na Wielkanoc, więc spójrzmy na końcowe sekundy animacji. Tutaj widzimy same świetne wiadomości dla fanów wiosennych i ciepłych Świąt Wielkiej Nocy. Myślę, że wśród czytelników nie ma takich, którzy marzyliby o chłodzie i opadach śniegu na przełomie marca i kwietnia. Dlatego zakładam, że poniższa mapa z prognozą temperatury będzie pozytywna dla nas wszystkich.

Pogoda na Wielkanoc. Wysokie temperatury w Polsce
Pogoda na Wielkanoc. Wysokie temperatury w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na sobotę 30 marca. Widzimy, że w całym kraju temperatura ma być wysoka, wiosenna. Na zachodzie termometry pokazywać mogą nawet 20 stopni Celsjusza. Najniższe temperatury prognoza widzi na północnym wschodzie, jednak i tutaj mówimy o wartościach na poziomie 14-15 stopni Celsjusza. Jeszcze wyższe temperatury widzi model GFS na niedzielę 31 marca. Tego dnia na zachodzie temperatury miałyby przekroczyć 20 stopni Celsjusza. Obecne wyliczenia modeli wskazują więc na to, że pogoda na Wielkanoc rozpieści nas temperaturą powietrza. Sprawdźmy zatem, jak wygląda to w kontekście dynamiki w pogodzie i ewentualnych opadów.

Mnóstwo słońca. Wiosna w pełni na przełomie miesięcy

Oglądając kolejne mapy pogodowe w tyle głowy zapala mi się może nie czerwona, lecz pomarańczowa lampka. Pogoda na Wielkanoc w obecnych wyliczeniach modeli pogodowych wygląda aż za dobrze. Temperatury na mapach są bardzo wysokie. Przeglądając mapy zachmurzenia i prognoz opadów uśmiech na twarzy rozkwita mi jeszcze większy.

Dużo słońca i brak opadów na przełomie miesięcy
Dużo słońca, brak opadów na koniec marca

Obecne wyliczenia modelu GFS pokazują, że na przełomie miesięcy czeka nas okres wyżowej aury. Napływ ciepłych mas powietrza, a do tego mnóstwo słonecznego nieba. Czego chcieć więcej od pogody na Wielkanoc?

Podsumowując, obecne wyliczenia modeli są bardzo pozytywne. Jeśli prognozy utrzymają się bez korekt, to pogoda na Wielkanoc przyniesie nam mnóstwo słońca i wysokie temperatury. Jednak w mojej ocenie obecnie wygląda to zbyt dobrze. Pamiętając jak Wielkanoc wygląda w kraju w ostatnich latach w pogodzie, to jeszcze na jakiś czas wstrzymam się z mega optymizmem. Nie zmienia to jednak faktu, że obecne prognozy wyglądają perfekcyjnie. Trzymam kciuki by tak pozostało.