Prognoza sezonowa na wiosnę 2019 r. dla Polski

Znana jest już prognoza sezonowa dla Polski. Specjaliści z agencji AccuWeather, piszą, że najszybciej wiosenna aura da się we znaki na zachodzie Europy. Według Amerykanów od południowej części Wysp Brytyjskich aż po Francję pogoda okaże się wyjątkowo spokojna i łagodna. Tam też nie powinny wystąpić opady śniegu i niskie temperatury.

EDIT: Pod koniec marca wydaliśmy pojawiła się aktualna prognoza sezonowa dla Polski. Prognoza sezonowa dla Polski pokazuje, że przez większość wiosny nad Europą Zachodnią będzie utrzymywać się stabilny antycyklon, czyli wyż, który przeważającej części Francji i Półwyspowi Iberyjskiemu sprzyjać ma suchej i pogodnej aurze – poinformował Tyler Roys meteorolog AccuWeather.

Już w marcu, w takich miastach jak Paryż, Nantes i Lyonie temperatura dzienna może wiele razy przekroczyć nawet 16 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej może być kwietniu na tym samym obszarze. Termometry mogą pokazywać nawet powyżej 27°C w tej części Europy.

Amerykańscy meteorolodzy pisząc prognozę sezonową spodziewają się wyższej niż zazwyczaj temperatury na Wyspach Brytyjskich. Jednak ich mieszkańcy będą musieli liczyć się z pochmurną i deszczową aurą.

Przez całą wiosnę wystąpią opady deszczu powyżej normy, zwłaszcza w większej części Irlandii Północnej, Szkocji i Północnej Anglii – dodał starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert. Zmiana sytuacji pogodowej nadejść może dopiero w maju.

Prawdopodobnie na Oceanie Atlantyckim zazwyczaj ulokowane będą układy niskiego ciśnienia. Dlatego na Wyspach Brytyjskich należy spodziewać się wietrznej aury.

Wiosna według Amerykanów do Polski może przyjść później

Według amerykańskich meteorologów Europa Wschodnia odczuje napływ cieplejszego powietrza nieco później. Rejon od Mołdawii, przez wschodnią Polskę, po pozostałe kraje bałtyckie w marcu i kwietniu mogą spodziewać się spływów chłodnych mas powietrza i opadów śniegu.

– Ponieważ układ wysokiego ciśnienia zalegać ma nad Europą Zachodnią, w całej Europie Wschodniej we znaki da się adwekcja chłodu – dodał Roys.

Meteorolodzy z Ameryki twierdzą, że 5 miesiąc 2019 r. będzie równie deszczowy, spodziewana jest duża ilość opadów atmosferycznych, jak i też burz. Zwłaszcza na południowym-wschodzie Starego Kontynentu.

Prognoza sezonowa na wiosnę według AccuWeather

Marzec i kwiecień według modelu sezonowego CFS

Według modelu CFS przełom zimy i wiosny może zapisać się w okolicach normy wieloletniej, bądź nieco powyżej. Nieco cieplej może być na południu Polski.

Prognoza sezonowa powróciła do nieco cieplejszego wariantu z ostatnich aktualizacji. Sprzeczna jest ona jednak z prognozą Amerykanów, którzy prognozują utrzymywanie się dużego chłodu i opadów śniegu na początku wiosny.
Kwiecień według modelu CFS zapowiada się w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej. Miejscami może być jednak lekko poniżej normy wieloletniej.

Podsumowanie

Prognozy modelu CFS nieco odbiegają od amerykańskiej prognozy AccuWeather. CFS wskazuje, że temperatura utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej, okresowo poniżej, czasami lekko ma być to dodatnia anomalia. Nie wyklucza to jednak spływów mroźnego powietrza i śniegu. Amerykanie są zdania, że zima utrzyma się najdłużej w naszej części Europy. Warto powiedzieć o ich prognozie na obecną zimę 2018/2019 r. Wskazywali, że będzie ona bardzo chłodna, z duża ilością śniegu w naszej części Europy i mrozem. Obecnie jest jedną z najcieplejszych w przeciągu kilku ostatnich lat. Zmiany klimatu postępują, co widać na każdym kroku, należy mieć na uwadze, że ocieplenie klimatu nie wyklucza epizodów z siarczystymi mrozami i silnymi śnieżycami.

Niejednokrotnie zdarzało się że zima wracała w marcu, jak i też okresowo w kwietniu. Intensywne opady śniegu występowały nawet w maju w Polsce. Na przełomie marca i kwietnia mróz bywa nieustępliwy. Jak będzie w tym roku, dopiero się przekonamy.

Zapraszamy do zapoznania się z nową prognozą sezonową na wiosnę dla Polski.