Pogoda na Wszystkich Świętych. Aura 1 listopada może zaszokować

Na wstępie zaznaczmy, do 1 listopada został prawie tydzień. Przez ten okres prognozy pogody mogą ulec zmianom. Jednak na ten moment modele numeryczne są zgodne. Pogoda na Wszystkich Świętych bardzo nas zaskoczy. W tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pamiętam przecież (już w dorosłym życiu), jak na groby bliskich udawałem się przez całkiem niemałe zaspy. Tymczasem pogoda na 1 listopada zapowiada się bardziej letnio niż zimowo.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Sytuacja baryczna nad Europą

Ta część tekstu obarczona jest największym ryzykiem prognostycznym. Zajrzymy w mapy synoptyczne by spojrzeć, jak obecnie modele numeryczne widzą sytuację baryczną na przełom miesięcy.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na Wszystkich Świętych. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna oparta na modelu ECMWF na ostatni dzień października. Widać, że w naszym regionie stacjonował będzie silny wyż. W ostatnich dniach października powinien on skutecznie blokować cyrkulację strefową i docieranie niżów atlantyckich w nasz region. Podobnie ma wyglądać to 1 listopada. Prawdopodobne jest więc, że pogoda na Wszystkich Świętych upłynie nam pod znakiem wyżowej, słonecznej aury. Oczywiście cały czas wspominam, że piszemy o okresie na tydzień w przód. Prognozy pogody mogą się jeszcze nieznacznie zmienić. Dziś bazujmy jednak na tym, co pokazują obecne wyliczenia modeli. Na ewentualne korekty prognozy będzie jeszcze czas. Zobacz również: Upał w październiku. Bardzo wysokie temperatury w Europie

Pogoda na Wszystkich Świętych. Temperatury pozytywnie zaskoczą

Całkiem niedawno bywały w Polsce takie lata, gdy 1 listopada witał nas z niskimi temperaturami, a nawet pokrywą śnieżną. W tym roku ma być inaczej. Czekają nas prawdopodobnie wysokie temperatury powietrza. Niech świadczy o tym prognoza anomalii temperatury. Dodajmy, że jest to anomalia bardzo dodatnia, co oznacza, że będzie znacznie cieplej niż w analogicznym okresie lat ubiełgych.

Pogoda na 1 listopada. Dodatnia anomalia temperatury
Pogoda na 1 listopada. Bardzo dodatnia anomalia temperatury

Powyższa mapa szokuje. Wg. obecnych wyliczeń modelu GFS (ECMWF to potwierdza) pogoda na Wszystkich Świętych może przynieść nam temperatury nawet o kilkanaście stopni wyższe niż w okresie referencyjnym. Oznacza to oczywiście bardzo wysokie wartości temperatury na termometrach w Polsce. Poniżej prognoza temperatury na 1 listopada wg. modelu GFS.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Bardzo wysokie temperatury
Pogoda na Wszystkich Świętych. Bardzo wysokie temperatury

Was też powyższa prognoza nieco szokuje? Wg. obecnych wyliczeń modeli numerycznych pogoda na Wszystkich Świętych przynieść może na termometrach wartości temperatury nawet do 22 stopni Celsjusza. Panie, które tradycyjnie szykują się na prezentowanie swych palt i kożuchów mogą być nieco zawiedzione. Jednak mnie osobiście cieszy fakt spotkań z rodziną przy wspaniałej i ciepłej pogodzie. Zmian w temperaturach nie widać również w kolejnych dniach listopada. Jest więc naprawdę spora szansa, że prognozy te potwierdzą się i pogoda na Wszystkich Świętych wszystkich nas bardzo pozytywnie zaskoczy.

Ciepła końcówka października w Polsce

No dobrze, wiemy już, że na ten moment prognozy na pierwszy dzień listopada wyglądają bardzo pozytywnie. Sprawdźmy zatem co w pogodzie czeka nas do końca października. Poniżej sytuacja baryczna na czwartek 27 października.

Sytuacja synoptyczna na końcówkę października
Sytuacja baryczna na koniec października

Widać tu, że już pod koniec tygodnia Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z południa Europy. Przez północne regiony kraju może przemieszczać się ciepły wycinek frontu, ale to tylko „napędzi” napływ ciepłych mas powietrza w nasz region. Weekend wygląda w pogodzie bardzo podobnie. Czeka nas sporo chwil ze słońcem, ale również z wysokimi temperaturami powietrza.

Bardzo ciepły weekend przed nami
Bardzo ciepły weekend przed nami

Powyżej prognoza temperatury na niedzielę 30 października. Prognozy mówią o nawet 24 stopniach Celsjusza na południowym zachodzie kraju. W Polsce będzie bardzo ciepło, lokalnie nie można wykluczyć nawet dnia gorącego (temperatura przekracza 25 stopni). Widać więc, że nie tylko pogoda na Wszystkich Świętych może nas mego zaskoczyć. Bardzo ciepło będzie również w poprzedzający to święto weekend. Może te prognozy skłonią Was do wzięcia urlopu na 31 listopada i przedłużenie weekendu? Pogoda prawdopodobnie Was nie zawiedzie. W kolejnych dniach prognozę pogody będziemy oczywiście aktualizowali. Na ten moment wygląda to jednak bardzo pozytywnie.