Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 11 kwietnia. Front przyniesie opady i burze w części Polski

Pogoda na wtorek Front, burze i wysokie temperatury

Za nami piękny, słoneczny i w większości regionów pogodny poniedziałek. Pogoda na wtorek również przyniesie raczej dobrą aurę, choć z zachodu do Polski wkroczy front atmosferyczny nieco mieszając w pogodzie.

Pogoda na wtorek 11 kwietnia. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek 11 kwietnia. Sytuacja synoptyczna

Niż atlantycki wpływa już na pogodę praktycznie w całej zachodniej części kontynentu. Niżowa aura panuje również na krańcach południowo wschodnich Europy, w okolicach Morza Czarnego. Dość silny wyż panuje na wschodzie. Przynosi on podmuch zimy na granicy Europy z Azją. Jednak w tym wpisie kompletnie nas to nie interesuje. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski

Pogoda na wtorek. Front wkroczy nad Polskę z zachodu

Jeśli mamy zająć się tym co wydarzy się dziś w pogodzie w kraju, to spojrzeć musimy na granicę polsko-niemiecką. To właśnie z zachodu do Polski przywędruje front przynosząc pogorszenie aury. Nie będzie to bardzo potężne załamanie pogody. Jednak wraz z frontem do Polski zawędruje strefa opadów. W kolejnych godzinach wtorku prawdopodobnie rozwiną się też burze.

Pogoda na wtorek. Front atmosferyczny przyniesie opady i burze
Pogoda na wtorek. Front przyniesie opady i burze

Wczesnym popołudniem padać i grzmieć będzie już w całej zachodniej połówce Polski. Lokalnie burze i opady konwekcyjne przynosić mogą bardzo intensywne opady deszczu oraz silniejsze porywy wiatru. W strefie frontowej spodziewamy się również opadów ciągłych, jednak ponieważ strefa zachmurzenia frontowego nie będzie zbyt rozległa, to opady ciągłe nie potrwają długo. Po południu i wieczorem pogoda na wtorek przyniesie opady i burze na wschodzie kraju. Do środy rano strefa frontowa opuści Polskę.

Prognoza wiatru dla Polski
Prognoza wiatru dla Polski

Pogoda na wtorek przyniesie w Polsce silniejsze porywy wiatru. Na zachodzie i północy wiatr wiać może z prędkością dochodzącą do 65 km/h. Na wschodzie wiatr będzie wiał dużo słabiej, a do południa będzie praktycznie nieodczuwalny. Po południu, wraz z przemieszczaniem się strefy frontowej, wiatr w porywach do 50 km/h przeniesie się na wschód Polski. Do południa słonecznie na wschodzie i w centrum. W kolejnych godzinach wtorku chmury związane ze strefą frontową zakryją słońce również na wschodzie.

Ciepły, przyjemny dzień w Polsce

Nadal napływa do nas ciepłe powietrze z kierunków południowych. Dlatego też pogoda na wtorek przyniesie w wielu regionach Polski temperatury dochodzące do 16 stopni Celsjusza. Tak ciepło będzie we wschodniej połowie kraju, gdzie do godzin popołudniowych nie dotrze jeszcze strefa frontowa i związane z nią zachmurzenie. Na zachodzie, w skutek zachmurzenia temperatury będą niższe.

Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury powietrza
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Wraz z upływem dnia, strefa zachmurzenia frontowego przesuwała będzie się na wschód. Wraz ze wzrostem zachmurzenia spadały będą również temperatury. Jednak nawet w strefie zachmurzenia frontowego, temperatury dziś w Polsce wynosiły będą powyżej 10 stopni Celsjusza. Czeka nas więc ciepły i przyjemny dzień.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk