Pogoda na wtorek 14 maja 2024. Czy to już czas na zmianę aury w Polsce?

Wkroczyliśmy okres wyżowej pogody. Dla mnie jako redaktora portalu pogodowego to nie najlepiej, ponieważ pozytywne prognozy pogody słabo się czytają. Dla mnie jako mieszkańca Polski to wyśmienite wieści, ponieważ kolejne dni w pierwszej połowie tygodnia przynosić nam będą wspaniałą pogodę. Pogoda na wtorek również będzie bardzo pozytywna. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na wtorek 14 maja. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy tradycyjnie od sytuacji synoptycznej, jaka we wtorek działa będzie się nad naszym kontynentem. Poniżej mapa.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek 14 maja. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tu rozległy niż w naszym regionie. Centrum niżu jeszcze w poniedziałek znajdowało się w regionie Bałtyku. We wtorek jest już nad zachodnią Rosją. To oznaka zmian w pogodzie, jakie nadejdą do nas w drugiej połowie tygodnia. Pogoda na wtorek to jeszcze jednak całkowita dominacja wyżu w naszym regionie. Na zachodzie kontynentu coraz mocniej daje się we znaki aktywny niż, który przynosi załamanie pogody między innymi na Wyspach Brytyjskich, we Francji, czy w Alpach.

Duże sumy opadowe na zachodzie Europy
Duże sumy opadowe na zachodzie Europy w tym tygodniu

Wiem, że nijak ma się to do prognozy pogody dla Polski, ale jako ciekawostkę podam, że do końca tygodnia we Francji spadnie nawet ponad 200 mm wody na metr kwadratowy. W Alpach wartości te będą jeszcze większe. Wróćmy jednak do prognozy pogody dla naszego kraju.

Pogoda na wtorek. Cieplej, ale na wybuch ciepła jeszcze poczekamy

W związku ze zbliżaniem się niżu, coraz bliżej naszego regionu są również cieplejsze masy powietrza. Jednak powietrze z południa nie jest jeszcze na tyle blisko, bo ocieplenie w Polsce było szczególnie silne. Sprawdźmy prognozy temperatury na wtorek 14 maja.

Pogoda na wtorek. Delikatne ocieplenie

Widzimy, że na zachodzie kraju pogoda we wtorek przyniesie ponownie temperatury na poziomie 22-23 stopni Celsjusza. Na wschodzie kraju nadal poniżej 20 stopni. Termometry na wschodzie wskazywać będą 15-17 stopni powyżej zera. Podczas gdy na zachód kraju dociera już cieplejsze, mniej rześkie powietrze z południowego zachodu, na wschodzie kraju wciąż do czynienia mamy z chłodnym powietrzem z kierunków północnych. Sytuacja ta zacznie się zmieniać wraz z nadejściem drugiej połowy tygodnia. Przez większość dnia wiatr będzie praktycznie nieodczuwalny, dlatego nie będzie on obniżał temperatury odczuwalnej w kraju. Zobaczmy teraz co pogoda na wtorek przyniesie nam w temacie chmur, czy ewentualnych opadów. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Wyżowa pogoda we wtorek. Mnóstwo słońca nad Polską

Jak już wspominałem powyżej, nadal znajdujemy się pod wpływem ośrodka wyżowego, którego centrum znajdzie się we wtorek nad Rosją. Podczas gdy na zachodzie Europy szaleje niż przynosząc wichurę, ulewy i burze, u nas w kraju mamy do czynienia z pogodą zupełnie odmienną.

Pogoda na wtorek. Mnóstwo słońca nad Polską
Pogoda na wtorek. Mnóstwo słońca nad Polską

Wtorek, podobnie jak poniedziałek przyniesie nam mnóstwo słońca nad Polską. Nie ma szans na żadne opady deszczu w kraju. Podczas gdy na wschodzie mogą pojawiać się niegroźne chmury piątra wysokiego i średniego, w zachodniej i centralnej Polsce raczej bezchmurnie. Słońca we wtorek z pewnością nam nie zabraknie. Podobnie jak pozytywnej energii, ponieważ korzystny biomet wraz z mnóstwem słońca powinny pomagać nam utrzymywać pozytywny nastrój. Tego Wam i sobie życzę. Spokojnej nocy i udanego wtorku !