Pogoda na wtorek 21 maja 2024. Gorący dzień. Groźna pogoda w części kraju

Weekend i poniedziałek przyniosły nam burzową aurę nad Polską. Lokalnie było niebezpiecznie. Dlatego z zaciekawieniem sprawdzamy, co przyniesie nam pogoda na wtorek. Czy aura nad Polską nadal będzie niebezpieczna? Sprawdźmy szczegółową prognozę pogody.

Pogoda na wtorek. Jaka będzie sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od sytuacji synoptycznej w naszym regionie. Nadal znajdujemy się w obszarze obniżonego ciśnienia. Dlatego też pogoda na wtorek przyniesie nam kolejny dzień z dynamiką w pogodzie. Jednak nie wszędzie. Spójrzmy na sytuację synoptyczną.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na wtorek 21 maja. Sytuacja synoptyczna

Na południe od kraju widzimy niż baryczny. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. Fronty przyniosą bardzo dynamiczną, groźną aurę na południe od naszego kraju. Jednak front wpływał będzie na pogodę w części Polski. Jego ciepły sektor nasunie się nad krańce południowe kraju. Północny wschód Polski jeszcze we wtorek znajdował będzie się pod wpływem niżu oddalającego się na północny wschód. W nasz region wciąż napływa bardzo ciepłe powietrze z południa.

Pogoda na wtorek przyniesie kontynuację napływu ciepłych mas powietrza
Pogoda na wtorek. Napływ ciepłych mas powietrza z południa

Widzimy jak szerokim strumieniem napływa do nas ciepłe powietrze z południa Europy. Przełoży się to zarówno na wartości temperatur powietrza, jak i na burze. Zapraszam do kolejnej części prognozy.

Pogoda na wtorek. Burze już tylko w części Polski

W związku z tym, że fronty wpływały będą tylko na południe i północny wschód kraju, to właśnie w tych regionach spodziewamy się burz. Szczegóły tego, gdzie i kiedy wystąpią burze oraz jakie mogą nieść zjawiska opisze dla Was Arek we wtorkowej porannej prognozie konwekcyjnej. Tutaj tylko ostrzegam, że pogoda na wtorek przyniesie burze na południu i północnym wschodzie kraju.

Pogoda na wtorek 21 maja. Prognoza opadów i zachmurzenia

Powyżej animacja prognoza zachmurzenia i opadów na 21 maja. Widzimy, że sporo chmur i opadów wystąpi na południu kraju. Tutaj praktycznie bez szans na słońce. Podobnie na północnym wschodzie kraju. W pozostałych regionach szanse na słońce są we wtorek całkiem spore. W burzach porywy wiatru przekraczać mogą 70 km/h. Na obszarach wolnych od burz wiatr we wtorek będzie również odczuwalny.

Pogoda na wtorek 21 maja. Odczuwalny wiatr w Polsce
Pogoda na wtorek 21 maja. Wiatr w Polsce

Powyżej prognoza wiatru dla kraju. Wiatr poza burzami wiał będzie z prędkością ponad 40 km/h. Będzie zdecydowanie odczuwalny i będzie obniżał temperaturę odczuwalną. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Wysokie temperatury, ale i silne burze w kraju

Bardzo ciepły dzień w Polsce

Wiemy już, że fronty wpływały będą na południe i północny wschód Polski. Wiemy również, że napływa do nas ciepłe powietrze z południa Europy. Sprawdźmy zatem jakie przełożenie będzie miało to na temperatury w Polsce.

Gorący dzień w Polsce we wtorek 21 maja
Wysokie temperatury we wtorek w Polsce

Widzimy, że wtorek będzie dniem gorącym w Polsce. Będą w kraju miejsca, w których termometry wskazywały będą nawet 26-27 stopni Celsjusza. Najchłodniej na północnym wschodzie, gdzie wskutek większego zachmurzenia i silniejszego wiatru wartości temperatury to „tylko” 22-23 stopnie Celsjusza. Jednak w skali kraju pogoda na wtorek przyniesie nam letnie, komfortowe temperatury powietrza. Podsumowując, przed nami ciepły, letni dzień. Lokalnie uważajmy na burze. Szczególnie na południu kraju zjawiska burzowe mogą być we wtorek dość gwałtowne.