Pogoda na wtorek 24 stycznia 2023. Silny, lecz zgniły wyż nad Europą

Dzisiejszy dzień nie przyniesie większych zmian w pogodzie względem poniedziałku. Pogoda na wtorek nadal wynikała będzie z silnym antycyklonem, który rozciąga się nad Europą równoleżnikowo. Wyż jest niestety „zgniły” przez co czeka nas znów mnóstwo mgieł i wilgoci.

Pogoda na wtorek. Sytuacja baryczna nad Europą
Pogoda na wtorek. Sytuacja baryczna nad Europą

Opisywany wyż widać doskonale na powyższej mapie barycznej. Przynosi on mnóstwo inwersyjnej wilgoci w pasie od Francji po Rosję. W strefie mgieł i chmur piętra niskiego znajduje się dziś również Polska. Płytki niż przemieszcza się dziś nad Morzem Śródziemnym przynosząc w regionie opady i burze. Bardzo głęboki, aktywny niż wędruje również na krańcach Europy Północnej, jednak ośrodek ten w żaden sposób nie będzie wpływał na pogodę w Polsce. Przeczytaj również: Wir polarny gwałtownie osłabnie. Co to oznacza dla pogody w Polsce

Pogoda na wtorek. Mgły, mżawka i mnóstwo wilgoci

Niestety, tak jak wspominałem powyżej, wyż nie przyniesie nam dziś rozpogodzeń, ani chwil ze słońcem. Pogoda na wtorek przyniesie nam zachmurzenie całkowite i mnóstwo mgieł. Lokalnie, podobnie jak w poniedziałek prawdopodobne są opady mżawki lub śniegu i małej intensywnosci.

Pogoda we wtorek. Dużo wilgoci nad Polską
Pogoda na wtorek. Dużo wilgoci nad Polską

Powyżej prognoza zachmurzenia i opadów wg. modelu GFS. Model co prawda widzi nad Polską rozpogodzenia, jednak ja w prognozie zaryzykuję stwierdzenie, że chwil ze słońcem dziś nad krajem nie uświadczymy. No, może na krańcach południowo zachodnich, ale naprawdę nie nastawiam się. Z drugiej strony wolę zaryzykować stwierdzenie, że słońca nie będzie i lokalnie czytelnicy będą pozytywnie zaskoczeniu, niż obiecać Wam rozpogodzenia, podczas gdy kolejny dzień spędzimy pod „wyżowym mlekiem”. Obszar podwyższonego ciśnienia zapewni nam za to bezwietrzny dzień. Odczuwalne porywy wiatru dziś pojawią się wyłącznie w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach porywy wiatru nie wystąpią.

Temperatury we wtorek w Polsce

Podobnie jak w sprawie zachmurzenia i wilgoci, tak też pogoda na wtorek nie przyniesie większych zmian odnośnie wartości temperatury w Polsce. Kolejne dzień po poranku z lekkim przymrozkiem, czekają nas dodatnie temperatury na terenie praktycznie całej Polski.

Dodatnie temperatury w dzień nad Polską
Dodatnie temperatury w dzień nad Polską

Minimalnie poniżej zera może dziś być w górach. Jednak i tutaj temperatura spadnie raptem do -1 stopnia Celsjusza. W dzień na nizinach wszędzie będzie na plusie. Temperatura zacznie spadać po zmroku. Po południu i wieczorem do -3 stopni na północy i południu kraju. Pas centralny Polski z dodatnią temperaturą również po zmroku. Pogoda na wtorek przyniesie szczyt wzrostu ciśnienia atmosferycznego. W okolicach południa barometry w kraju pokazywać mogą nawet 1040 hPa. Zapraszam na stronę główną portalu. Tu w kolejnych godzinach prognoza pogody dla Polski do końca stycznia. Możliwe również, że Arek pokusi się o wpis na temat pogody długoterminowej do końca lutego.