Pogoda na wtorek 6 czerwca. Niż przebił się do Polski. Burze i wysokie temperatury w kraju

Zgodnie z prognozami, do Polski zbliżył się niż z południa Europy. Po wielu dniach całkowitego braku opadów, pogoda na wtorek przyniesie w końcu opady i burze. Niestety tylko na nieznacznym obszarze Polski. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 6 czerwca 2023.

Blokada wyżowa zostaje przerwana. Pogoda w Polsce zmienia się

Już w poniedziałek wieczorem do Polski dotarło zachmurzenie związane z niżem z południa. Pogoda na wtorek przyniesie chmury w południowej części Polski. Nie będzie to gęste zachmurzenie frontowe.

Pogoda na wtorek przyniesie burze w Polsce
Pogoda na wtorek. Burze możliwe na południu Polski

Na południu Polski od rana pojawiać będą się chmury charakterystyczne dla burzowego dnia. Na niebie ujrzymy choćby Castellanusy, które są oznaką chwiejności w atmosferze. Z biegiem dnia chmur kłębiastych na południu będzie przybywać i wypiętrzały będą one się coraz silniej w pionie. Pogoda na wtorek nie przyniesie jeszcze konwekcji na większym obszarze Polski. Chmury kłębiaste rozbudowywały będą się na południu Polski. Co za tym idzie opady i burze wystąpią również wyłącznie w pasie od Dolnego Śląska, przez Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie. Wieczorem komórki burzowe dotrzeć mogą choćby nad Ziemię Świętokrzyską i południe Lubelszczyzny. Jednak w godzinach wieczornych i wczesną nocą burze nad Polską zanikną.

Prognoza wiatru dla Polski na 6 czerwca 2023
Prognoza wiatru dla Polski na wtorek 6 czerwca 2023

Wiatr w większości regionów Polski będzie praktycznie nieodczuwalny. Jedynie na południu, podczas przechodzenia burz i opadów konwekcyjnych możliwe są silniejsze porywy wiatru. W burzach siła wiatru dochodzić może do 60-70 km/h. Widać więc, że nawet w burzach zjawiska wiatrowe nie będą dziś nad Polską bardzo silne.

Pogoda na wtorek. Wysokie temperatury w Polsce

Pierwsze dni czerwca przyniosły nam ochłodzenie w regionie. Od weekendu jednak zaczęło robić się cieplej. Temperatury były już iście letnie w poniedziałek. Pogoda na wtorek przyniesie nam dalsze ocieplenie. Dziś mówić będziemy już o dniu gorącym, a to oznacza, że temperatura w kraju przekroczyła 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na wtorek 6 czerwca. Prognoza temperatur
Pogoda na wtorek 6 czerwca. Prognoza temperatury powietrza

Chłodniej (lecz i tak ponad 15 stopni) jedynie w górach. W pasie podgórskim temperatury dochodziły będą dziś do 20 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju temperatury wzrosnąć mogą dziś w okolice nawet 25-27 stopni. Lokalnie termometry wskazywać będą nawet w okolicach 28-29 stopni. Upał w Polsce raczej się jeszcze nie pojawi, jednak dziś w kraju zrobi się naprawdę gorąco. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na wysokim poziomie. Barometry wskazywały będą dziś w okolicach 1020 hPa.