Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek: Maksymalnie 20°C, liczne opady deszczu i burze w PolsceWe wtorek nasz kraj w dalszym ciągu będzie w zasięgu niżu o imieniu „PIRMIN” znad zachodniej Rosji w chłodnej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego. W ciągu dnia z północnego – zachodu na południowy wschód kraju przemieszać się będzie strefa frontu okluzji. Na zachodzie Europy utrzymywać ma się wyż, dlatego nie mamy co liczyć na ocieplenie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.07.2019 r. godzina 12 UTC

Powietrze nad Polską charakteryzować ma się na ogół niewielką chwiejnością termodynamiczną (CAPE od 200 J/kg do 500 J/kg, LI do -3°C), tylko na krańcach wzrośnie do umiarkowanej (CAPE do około 1200 J/kg, LI do -6°C, -5°C). Pionowy gradient temperatury wyniesie około 0,6 °C/100 m, a całkowita wodność troposfery do 20-25 mm. Wartości ścinania będą na ogół słabe – informuje IMGW-PIB

Powyższe warunki sprzyjać będą powstawaniu licznych komórek konwekcyjnych, a lokalnie także burz, którym towarzyszyć mogą opady do 15 mm, a na północnym wschodzie lokalnie do 20 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 65 km/h. Na północnym wschodzie możliwy opad drobnego gradu – poinformował Michał Folwarski z IMGW-PIB.

Prognozowany obszar burz we wtorek przez IMGW-PIB

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz