Pogoda na zimę 2019/2020 dla Polski według MetOffice. Wysokie temperatury, dominacja Atlantyku i burze

Pogoda na zimę 2019/2020 dla Polski. Wysokie temperatury, dominacja Atlantyku i burze. Wiele wskazuje, że nadchodząca zima będzie wyjątkowo ciepła w Europie, chłodne epizody i opady śniegu jednak nas nie ominą.

Na brytyjskich stronach pojawiły się październikowe wyliczenia modelu GloSea5 na zimę 2019/2020. Dużo wskazuje na dominacje dodatniej Oscylacji Północnoatlantyckiej, co sprzyjać ma temperaturom powyżej normy wieloletniej.

Całkiem prawdopodobna jest dominacja cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Ciepłe masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, ale także południa Europy przynosić mogą wysokie temperatury jak na zimę w Polsce, jak i też w Europie. Oczywiście epizodów z chłodem nie można wykluczyć, nawet takim, który spowoduje dwucyfrowe przymrozki i intensywne opady śniegu.

Szansa na ciepłą zimę wynoszą od 60% do 70%. Prawdopodobieństwo na zimę w normie i poniżej normy wynoszą odpowiednio około 10% i 20%.

MetOffice podkreśla, że szansa na wyjątkowo chłodną całą zimę wynoszą około 5%. Szansa na zimę powyżej normy wieloletniej wynoszą ponad 50%.

Przy dominacji cyrkulacji strefowej może nie zabraknąć opadów, ale także burz i silnego wiatru. Cyrkulacja zachodnia zwiększa ryzyko groźnych wichur także w Polsce. Wilgotne powietrze napływające przeważnie znad Oceanu Atlantyckiego prowadzić może do występowania sporej ilości chmur i opadów.

Czy prognoza MetOffice sprawdzą się, będzie wiadomo dopiero za kilka miesięcy. Jednak, mając na uwadze postępujące ocieplenie klimatu i zacieranie się kalendarzowych pór roku jest to całkiem prawdopodobne.

W naszej ocenie najbliższa zima przynosić będzie okresy ciepłe, jak i też chłodne w Polsce. Opady w porze zimowej raczej nie spowodują zaniku suszy hydrologicznej i hydrogeologicznej.

Do odbudowy wód, szczególnie gruntowych istotna byłaby śnieżna zima z powolnym ociepleniem i roztopami i duża ilość opadów na początku wiosny.

Ocieplenie klimatu sprzyjać ma okresom suszy długotrwałej. Ciepłe zimy i jesień przypominające lato nie powinna nikogo dziwić. Okresami jednak zimne masy powietrza obniżać będą temperaturę powietrza i przyniosą opady śniegu, zwłaszcza na frontach atmosferycznych.