Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na zimę 2020/21 według ECMWF dla Polski. Czy będzie to rekordowo ciepła zima? (mapy)


Sprawdźmy jaki trend w pogodzie na miesiące zimowe prognozuje model ECMWF. Wyliczenia dotyczyć będzie okresu od grudnia 2020 do lutego 2021, gdy notowane są najniższe wartości w całym roku.

Czym jest ECMWF?

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych – międzynarodowa organizacja zajmująca się prognozą pogody. W 2006 roku prognoza pogody z ECMWF miała najlepszą sprawdzalność w stosunku do innych modeli numerycznych na świecie i wyprzedzała sprawdzalność prognozy z modelu amerykańskiego GFS o około jeden dzień.

Czym jest CAMS?

Usługa monitorowania atmosfery Copernicus wdrożona przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych, uruchomiona 11 listopada 2014 r., która zapewnia ciągłe dane i informacje o składzie atmosferycznym.

We wpisie tym skupimy się na prognozach miesięcznych. Nie będziemy podawać dokładnych trendów dla poszczególnych tygodni grudnia, stycznia i lutego. Przedstawimy ogólny trend w skali miesięcznej, który może utrzymać się przez 60-80% wymienionego okresu.

Model ECMWF nie prognozuje, aby grudzień był zimny. Nie powinien być także rekordowo ciepły. Najwyższa temperatura panować ma na południu Polski. Okresy chłodu, które wystąpią nie powinny być długie. Okresami mogą zdarzyć się opady śniegu i przymrozki. Na zimowe warunki na nizinach przez wiele tygodni nie zanosi się. Temperatura w normie z ostatnich 30 lat będzie najprawdopodobniej na zachodzie.

Jeśli chodzi o ilość opadów ma być, to kolejny suchy miesiąc po listopadzie. Duży wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja południkowa, gdyż na zachodzie i południu Starego Kontynentu stacjonować będą niże, natomiast nad Rosją znajdować będą się przeważnie wyże. Okresami więcej opadów pojawi się na wschodzie. Przeważnie będzie to deszcz, czasem nawet opady marznące i śnieg. Dwucyfrowej pokrywy śnieżnej raczej nie mamy co się spodziewać w ostatnim miesiącu roku na nizinach, ale w górach takie warunki nie powinny być rzadkością.

Według ECMWF w styczniu temperatura w skali miesięcznej nieznacznie przekroczy 1 stopień, Nie można wykluczyć częstszych niż w grudniu epizodów ze spływem chłodnych mas powietrza oraz opadów śniegu na nizinach, które okresami utworzą pokrywę śnieżną. Zimowe warunki nie będą jednak panować przez cały miesiąc. Okresami nasz kraj znajdzie się w napływie z południa i zachodu, co skutkować będzie dodatnimi, dwucyfrowymi wartościami na termometrach zwłaszcza na zachodzie, południu i okresami centrum. Najchłodniej ma być w tym czasie na północnym-wschodzie, gdzie przeważnie zaznaczą się masy kontynentalne i arktyczne.

Natomiast opady będą najprawdopodobniej w normie, a miejscami poniżej normy,. Prognozę anomalii opadów będzie jednak trzeba zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Luty w skali miesięcznej powinien być cieplejszy niż grudzień i styczeń. Zimowych ochłodzeń powinno być mniej niż w styczniu. Prawdopodobnie na przełomie pór roku wzrośnie na pewien okresu czasu aktywność Atlantyku, co skutkować może przez wiele dni temperaturami typowymi dla przedwiośnia, a okresy z dwucyfrową dodatnią temperaturą na nizinach mogą się zdarzyć.

Jeśli chodzi o ilość opadów, to będzie to miesiąc w normie, a miejscami powyżej normy. Wpływ Atlantyku na pogodę w Polsce może być duży, dlatego nie zabraknie okresów z większą ilością opadów. Zwłaszcza, gdy znajdziemy się w zasięgu cyrkulacji zachodniej i przechodzących z zachodu na wschód układów niżowych z systemami frontów atmosferycznych.

Prawdopodobnie tegoroczna zima nie będzie tak ciepła jak zeszłoroczna. Częściej pojawią się zimowe ochłodzenia i opady śniegu, ale ocieplenie klimatu może skutkować wysokimi temperaturami jak na miesiące zimowe. Dlatego najprawdopodobniej żaden z miesięcy nie będzie z ujemną anomalią względem okresu referencyjnego 1981-2010 na obszarze Polski.

Prognoza ma charakter orientacyjny. Precyzyjne określenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe, dlatego podajemy trendy na poszczególne miesiące. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych.