Pogoda na zimę 2018/2019 r. według Accuweather. Sprawdź, czy Polskę nawiedzą śnieżycę i siarczyste mrozy

Amerykańska firma AccuWeather opublikowała prognozę, w której opisuje możliwe scenariusze pogodowe podczas nadchodzącej zimy na obszarze Europy. Według agencji zachodnią Europę nawiedzić mogą silne wichury powodujące duże szkody. U nas natomiast zima ma być stosunkowo ciepła, ale niewykluczone są śnieżyce zwłaszcza na wschodzie. Nie można wykluczyć również kilku fal syberyjskich mrozów.

Według Amerykanów szczególnie nieprzyjemna aura związana z atlantyckim układami niskiego ciśnienia panować ma na obszarze zachodniej, północno-zachodniej Europy, tam prawdopodobne są silne wichury, a nawet orkany. Napływająca masa powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku utrzyma wysokie temperatury jak na zimę, odsuwając powietrze znad Rosji dalej na wschód.

Najprawdopodobniej nie pojawiają się tak długie mrozy jak mieliśmy do czynienia podczas ostatniej zimy. Specjaliści z AccuWeather prognozują, że mieszkańcy Polski mogą spodziewać się kilka epizodów ze spływem lodowatego powietrza. Zwłaszcza, gdy nad Skandynawią i Rosją rozbuduje się silny wyż rosyjsko-skandynawski i zablokuje strefową cyrkulacje atmosfery w naszej części Starego Kontynentu.

Największe mrozy i ilość śniegu spaść może w okresie od stycznia do lutego m.in Polsce, Czechach czy Austrii. Natomiast mieszanie się atlantyckiego powietrza z dużo chłodniejszym ze wschodu przyczynić może się do licznych przypadków obfitych opadów śniegu prowadzących nawet do paraliżów komunikacyjnych.

Poniżej grafika opracowana przez AccuWeather

Również prognozy modelu sezonowego CFS wskazują, że czeka nas wyjątkowo ciepła zima