Pogoda. Nadchodzą intensywne opady deszczu, będą także burze

Pogoda. Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem płytkiego układu niskiego ciśnienia i strefy falującego frontu atmosferycznego. Tylko krańca północno – wschodnie będą pod wpływem wyżu. Nad dzielnice południowe oraz południowe – wschodnie napłynie cieplejsze powietrze z południa. Drugi dzień weekendu przyniesie kontynuacje zalegania strefy frontowej nad Polską, dlatego spodziewane są burze i opady. Nasz kraj będzie podzielony w pogodzie.

Sytuacja synoptyczna w sobotę 7 września 2019 r. IMGW – PIB godzina 12 UTC

Prognozowany obszar burz w sobotę (IMGW – PIB), jednak zjawisk konwekcyjnych należy spodziewać się także na Ziemi Świętokrzyskiej, ale także w woj. łódzkim i na Mazowszu, zwłaszcza w drugiej części dnia.

Przez Polskę przechodzą już od rana opady deszczu na froncie ciepłym. Jednak nie jest to koniec, wkrótce nadejdą następne opady związane z płytkimi niżami.

Prognozowane sumy opadów do 10 września 2019 r. modele GFS i ICON

Prognozowane sumy opadów przez model ECMWF do 10 września 2019 r.

Znaczniejszy intensywniejszy i rozleglejszy niż Genueński wchodzić będzie nad Śląsk w poniedziałek i przemieszczać się będzie nad Bałtyk nad zachodnią Polską. Będzie to jedna z ostatnich fal intensywnych opadów deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8 września 2019 r. godzina 00 UTC

Pogoda. Burze i grad w niedzielę

Modele numeryczne prognozują w niedzielę burze. Możliwe są one m.in na południu, ale także wschodzie i centrum Polski. Ich wystąpienie jest wyliczane już od pierwszej części dnia, lokalnie utrzymają się nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek. Przybierać mogą one nawet postać układów wielokomórkowych i superkomórek burzowych.

Prognoza pogody na niedzielę (IMW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 8 września 2019 r. godzina 12 UTC

Poniedziałek ulewne opady deszczu i burze

W nocy z niedzieli na poniedziałek do południowej części Polski nasuwać ma się kolejna porcja opadów deszczu. W strefę opadów wielkoskalowych będą wbudowane chmury Cumulonimbus, dlatego możliwe są wyładowania atmosferyczne. Rano w poniedziałek grzmieć może lokalnie na południu Polski. Zjawiska burzowe przejdą punktowo również w centralnej i północnej połowie naszego kraju w ciągu dnia.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW – PIB)

Jeszcze we wtorek spodziewane są opady deszczu w niemal całym kraju, ale w środę i czwartek nadejdzie poprawa pogody. Może zrobić się również nieco cieplej, ale na upał nie mamy już co liczyć.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ