Pogoda. Nadchodzą upały do Polski. Będą także silne burze

Prognozy numeryczne wskazują, że w pierwszej dekadzie sierpnia niewykluczone są dni upalne na obszarze Polski. Temperatura przekroczy 30 stopni nie tylko na zachodzie Polski. Możliwe są również silne burze.

W sobotę nasza część Europy znajdzie się pod wpływem wyżu znad Bałtyku. Tylko na krańcach wschodnich zaznaczy się zatoka niżowa i tam możliwe są słabe opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.08.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia przez wybrane modele numeryczne w sobotę.

Gorąco będzie na zachodzie Polski, gdzie temperatura przekroczy 25 stopni, najchłodniej ma być na wschodzie.

W niedzielę Polska znajdzie się w słabogradientowym polu ciśnienia, lecz w drugiej części dnia od zachodu nasuwać zacznie się zatoka niżowa wraz z linią zbieżności. Napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza z kierunków południowych. Na zachodzie Polski w drugiej części dnia niewykluczone burze z gradem. Zwłaszcza w pasie od woj. dolnośląskiego przez lubuskie aż po woj. zachodniopomorskie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.07.2020, 12 UTC

Gorąco będzie w wielu regionach Polski, ale upał prognozowany jest tylko w woj. dolnośląskim oraz na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.

Występować ma podział na gorący i upalny zachód i nieco chłodniejszy wschód.

Popołudniu i wieczorem niewykluczone są burze na zachodzie Polski w związku z nasunięciem się linii zbieżności wiatru, na której najprawdopodobniej rozwiną się zjawiska burzowe.

Prognozy numeryczne wskazują, że w okolicach 3 sierpnia 2020 nad Polską znajdzie się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego z wyraźną falą na froncie w naszej części Europy. Front dodatkowo poprzedzać ma linia zbieżności wiatru, dlatego niewykluczone są burze. Spodziewane są zarówno opady wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne.

W poniedziałek gorące powietrze ograniczy swój zasie do wschodniej części kraju. Przeważający obszar Polski ma znaleźć się w chłodniejszej masie powietrza.

Prognozowane są intensywne opady deszczu w pasie od woj. dolnośląskiego przez centrum aż po północny-wschód Polski.

Orientacyjne sumy opadów według modeli numerycznych do 4 sierpnia 2020 dla Polski.

Najprawdopodobniej upały powrócą do Polski w okolicach 6 sierpnia 2020. Gorąco będzie w tym czasie na zachodzie Polski. Wysokie temperatury nie ominą również innych rejonów naszego kraju. Niewykluczone, że będziemy mieć do czynienia pierwszy raz w tym roku z falą upałów.

Wkrótce kolejne informacje o możliwych upałach na obszarze Polski na początku sierpnia.