Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Nadchodzi 33°C upał do Polski, będą także silne burze

Przed nami gorąca końcówka wakacji. Wiele wskazuje, że czekają nas upały. Wystąpią również silne burze na obszarze Polski, które przeważnie tworzyć będą się lokalnie wewnątrzmasy. Niektóre realizacje numeryczne wskazują, że upalna aura utrzyma się nawet w pierwszych dniach września.

Dzisiaj na pogodę w Polsce ma wpływ rozległy wyż rozciągający się od Zatoki Biskajskiej po zachodnią Rosję. Z zachodu napływa chłodna masa powietrza polarnego morskiego.

Od piątku na obszarze Polski zacznie robić się coraz cieplej. Przekroczenie 30°C jest możliwe dopiero w niedzielę. Gorąco zrobi się na początku przyszłego tygodnia, gdy w wielu miejscach termometry pokażą ponad 30°C.

Wysokie temperatury wystąpią przede wszystkim na południu i zachodzie Polski. Jednak pod koniec miesiąca upalne powietrze zaznaczy się w całym kraju.

W najbliższych dniach pozostaniemy pod wpływem wyżu, który przemieszczać ma się na wschód Starego Kontynentu, otwierając po swojej zachodniej stronie korytarz do napływu gorącego, wilgotnego oraz chwiejnego powietrza zwrotnikowego.

Wiele wskazuje, że w ostatnie dni wakacji pogoda dopisze osobom, które zaplanowały swój pobyt w górach, ale także nad morzem i nad jeziorami.

Od soboty powrócą także burze, dlatego prawdopodobne są w południowej części kraju już w pierwszy dzień weekendu. W kolejnych dniach miejsc gdzie może zagrzmieć będzie przybywać i są prawdopodobne w niemal całym kraju. Szczególnie na początku tygodnia.

Przeważnie przybiorą charakter punktowy z powodu rozwoju ich wewnątrzmasy, w warunkach słabego przepływu mas powietrza.

Znajdować będziemy się na ogół w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Co warunkować ma małą zmienność pogody i charakterystyczny cykl rozwoju chmur burzowych w porze dziennej, jakie miejscami utrzymają się do nocy.

Obecny stan wiedzy nie pozwala jednak dokładnie przewidzieć obszaru ich wystąpienia. Dlatego zaleca się śledzenie detektorów wyładowań oraz radarów meteorologicznych w czasie ich rozwoju.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Temperatura maksymalna na niedzielę (GFS)

Temperatura maksymalna na poniedziałek (GFS)

Temperatura maksymalna na wtorek (GFS)

Temperatura maksymalna na 28 sierpnia (GFS)

Temperatura maksymalna na 29 sierpnia 2019 r. (GFS)

Temperatura maksymalna na 30 sierpnia 2019 r. (GFS)

Temperatura maksymalna na 31 sierpnia 2019 r. (GFS)

Gorący może być również początek września, lokalnie możliwe silne burze

Prognozowane maksymalne temperatury powietrza na 10 dni do przodu według modelu GFS dla Europy

Średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Europy

Wkrótce więcej informacji na www.fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz