Pogoda. Nadchodzi atak niżu znad Morza Śródziemnego w Polskę. Spadnie nawet 150 mm deszczu, śnieg i burze

W najbliższych dniach Polska dostanie się w zasięg cyrkulacji południkowej. Z południa na północ i północny-wschód Europy przemieszczać będą się układy niskiego ciśnienia. Już we wtorek zacznie zaznaczać się wpływ niżu znad Morza Śródziemnego, Czeka nas bardzo deszczowy 13 i 14 dzień października. Wcześniej również możliwe są opady atmosferyczne, ale znacznie słabsze.

Widoczny niż śródziemnomorski nad Polską w 14 dniu października. Czeka nas wyjątkowo deszczowy przyszły tydzień.

Deszczowy będzie już poniedziałek, gdzie miejscami spadnie do 20-50 mm. Popada zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie. W polskich górach znów sypnie śnieg.

Prognoza temperatury powietrza w poniedziałek. Wystąpi podział na cieplejszy wschód i chłodniejsze centrum oraz zachód.

Prognoza zasięgu upadów, ciśnienia i zachmurzenia.

Wyliczana suma opadów do godzin wieczornych w poniedziałek przez modele pogodowe. Najwięcej deszczu spadnie na południu Polski.

Szczególnie intensywne opady deszczu nadejdą od południa w nocy z poniedziałku na wtorek. Na obszarach podgórskich i górskich ponownie występować będą opady śniegu.

Prognoza temperatury powietrza na wysokości 2 m n.p.g we wtorek przez model ECMWF.

Wyliczany obszar opadów oraz natężenie we wtorek przez model ECMWF.

Strefa opadów deszczu obejmie południu, centrum oraz wschód i północny-wschód Polski.

Deszczowy będzie cały wtorek, natomiast w polskich górach spodziewane są kolejne w tym roku opady śniegu.

Nie można wykluczyć, że miejscami wystąpią burze wbudowane w zachmurzenie warstwowe. Chmury Cumulonimbus podwyższać mogą sumy opadowe.

W wielu miejscach będzie poniżej 10 stopni w środę na obszarze Polski według modelu ECMWF.

Centrum niżu znajdzie się nad Polską wraz z frontami atmosferycznymi. Nieprzyjemnej, deszczowej pogodzie towarzyszyć ma również silny wiatr. Szczególnie silny w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Model ECMWF prognozuje w środę wichurę na obszarze Polski. Nieco bardziej sceptyczny jest model GFS, który również prognozuje silny wiatr do 70 km/h. Europejski model wylicza nawet 100 km/h. Prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, gdyż ulegają wyraźnym zmianom, a ze względu na dynamiczną sytuacje między modelami obserwujemy wyraźne rozbieżności.

Miejscami na południu od wtorku do środy spadnie 70-80 mm deszczu. W polskich górach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 30-50 cm.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do godzin południowych w środę dla południa Polski.

Pogoda uspokoi się najprawdopodobniej w czwartek. Miejscami w ciągu 2 dni spadnie ponad 100 mm. Szczególnie intensywne opady możliwe są na południu, gdzie lokalnie dojdzie do podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych.

Prognozowane sumy opadów przez modele numeryczne do piątku. Najwięcej deszczu spadnie na południu Polski.