Pogoda. Nadciąga gorące powietrze. Możliwy pierwszy upał w tym roku w Polsce. Wystąpią gwałtowne burze

Maj był w Polsce miesiącem chłodniejszym niż normy wieloletnie. Przez ani jeden dzień nie wystąpił upał w Polsce. Temperatury nie przekroczyły w maju 30 stopni Celsjusza. Początek czerwca również nie rozpieszcza jeśli chodzi o upały i burze. Wielbiciele gorącej, letniej aury powinni zacierać ręce, gdyż już w przyszłym tygodniu w Polsce zrobi się naprawdę ciepło. Czy pojawi się upał nad Polską? Sprawdźmy.

Zacznijmy może od przyczyny wyższych temperatur w Polsce w przyszłym tygodniu. Otóż sytuacja baryczna nad kontynentem europejskich ulegnie zmianom. Pozwoli to na napływ do Polski gorących mas powietrza z południowego wschodu. Powietrze pochodzenia czarnomorskiego będzie upalne i niestabilne. Oznacza to wysokie temperatury, a na wschodzie kraju również gwałtowne burze.

Już w niedzielę po południu widać, że temperatury w Polsce wschodniej będą wysokie. Lokalnie termometry na wschodzie wzrosną do 25 stopni powyżej zera. Niedziela będzie również pierwszym dniem, który na wschodzie przynieść może rozwój głębokiej, zorganizowanej konwekcji w gorącej masie powietrza. Oznaczać to będzie burze o wysokiej aktywności elektrycznej. Takie, jakie łowcy burz tacy jak my kochają najbardziej.

Kolejne dni to nadal napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południowego wschodu. We wtorek i środę upału nad Polską nadal nie widać, ale we wschodniej części kraju słupki rtęci podczas dnia rosły będą do nawet 26-27 stopni powyżej zera. Nie jest to może upał, ale takie wartości temperatury sprawią, że w Polsce zrobi się naprawdę gorąco.

Upał możliwy pod koniec przyszłego tygodnia

Jeśli prognozy pogody sprawdzą się, to możemy mieć do czynienia z naprawdę gorącym weekendem 12-13-14 czerwca. Prognozowane temperatury od piątku do niedzieli w Polsce wschodniej to nawet 29 stopni powyżej zera. Biorąc pod uwagę odległość prognozy, ale i fakt, że ziemia z dnia na dzień nagrzewała się będzie coraz bardziej, nie można wykluczyć, że opisywany okres przyniesie w Polsce pierwszy w tym roku upał. Nie będzie to wielodniowa fala upałów, raczej lokalne, kilkugodzinne wystąpienie temperatury przekraczającej 30 stopni ciepła.

Silne burze nad Polską w przyszłym tygodniu

Pisząc o wysokich temperaturach i upale, nie można zapominać o burzach. Masy powietrza docierające do Polski znad Morza Czarnego będą bardzo zasobne w wilgoć. Będą to gorące, chwiejne masy powietrza. Właśnie w takich warunkach wartości CAPE (energii dostępnej drogą konwekcji) sięgają wysokich wartości. Na powyższej mapie CAPE widać, że w sobotę 13 czerwca CAPE nad Polską wschodnią przekraczałby 2500 J/kg. Są to wartości pozwalające na rozwój niszczących wręcz nawałnic. Jednak uspokajamy. Do wystąpienia nawałnic, prócz CAPE potrzebne są inne parametry, zwłaszcza związane z kinematyką, wiatrem. Tych na ten moment w prognozach brakuje. Także, silne burze pojawią się w Polsce w przyszłym tygodniu z pewnością. Jednak, czy będą to burze niszczące? Poczekajmy