Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Nadciąga silny wiatr. Wieczorem mocno powieje w Polsce

Silny wiatr w Polsce

Polska w dniu dzisiejszym podzielona jest na dwie strefy pogody. Brzydko i deszczowo jest na wschodzie kraju, gdzie na pogodę wpływa niż i fronty atmosferyczne. Inaczej jest na zachodzie, gdzie pod wpływem wyżu z Europy południowej czwartek przyniesie lepszą pogodę.

Sytuacja pogodowa zacznie zmieniać się na zachodzie Polski już dziś po południu. Wtedy to do Polski z zachodu przysunie się strefa złej pogody. Na zachodzie Polski zacznie padać, a strefie opadów towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr. Załamanie pogody związane będzie z niżem DORIS. To właśnie front ciepły związany z niżem przyniesie po południu i wieczorem dynamiczną pogodę na zachodzie Polski.

Wichura na zachodzie

Na powyższej mapie rozkładu wiatru widać silną wichurę na Wyspach Brytyjskich. To właśnie ta strefa wiatry za kilkanaście godzin dotrze do Polski zachodniej. Rano mocno wiało będzie na południu Anglii, w Walii oraz na północy Hiszpanii i Francji. W kolejnych godzinach strefa złej pogody przemieszczała będzie się szybko na wschód. Już w godzinach popołudniowych (18 UTC) strefa silniejszych porywów wiatru wkroczy do Polski znad Niemiec. W związku z tym najmocniejsze porywy wiatr pojawią się na zachodzie Polski.

Nie będzie to wiatr wiejący z huraganową siłą, jednak na wybrzeżu, w okolicach Świnoujścia, czy Międzyzdrojów nie można wykluczyć, że wiatr w porywach osiągnie prędkość 100 km/h. W pierwszej części nocy strefa wiatru przesuwała się będzie na wschód i północny wschód, jednak wiatr z każdą godziną będzie słabł. Druga część nocy to najmocniejszy wiatr w pasie od Pomorza przez Kujawy po Wielkopolskę. W tych regionach w nocy wiać może z prędkością do 70 km/h. Wschód kraju, gdzie czwartek przyniósł dość słabą aurę, w nocy z czwartku na piątek będzie spokojniejszy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk