Pogoda. Najpierw 12°C, potem śnieg spadnie w święta Bożego Narodzenia w Polsce (mapy)

Pogoda. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli numerycznych na okres świąt Bożego Narodzenia w Polsce.

Od blisko dwóch tygodni przyglądamy się wyliczeniom modeli numerycznych na święta Bożego Narodzenia w Polsce. Prognozy w pewien sposób już się ustabilizowały i można bez problemu określić dokładny trend w pogodzie na okres od 24.12.2020 do 26.12.2020.

Przed świętami odblokowana zostanie cyrkulacja zachodnia. Z zachodu na wschód przemieszczać będą się układy niżowe wraz z frontami atmosferycznymi, które przyniosą dużą dynamikę w pogodzie. Ocieplenie ma być odczuwalne już na początku tygodnia, gdy termometry wskażą nawet 12°C na zachodzie i południu kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.12.2020, 12 UTC

Szczególnie ciepło zrobi się we wtorek, gdy nasza część Polski znajdzie w ciepłym wycinku niżu atlantyckiego. Przez nasz kraj przemieszczać mają się okludujące fronty atmosferyczne. W całej Polsce wystąpią opady atmosferyczne. Wystąpi wyraźny podział na cieplejszy zachód oraz chłodniejszy wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.12.2020, 12 UTC

Na zachodzie we wtorek przed świętami termometry pokażą 12°C, natomiast na wschodzie w tym samym czasie około 4°C.

W środę przed świętami pozostaniemy w rozległym ciepłym wycinku niżu. Napływać ma masa z południa i południowego-zachodu. Temperatura najwyższa będzie na Opolszczyźnie i woj. dolnośląskim. W całym kraju wystąpią opady deszczu.

Bardzo ciepła, ale także deszczowa będzie noc z 23/24 grudnia 2020. Najcieplej będzie na południu, natomiast najchłodniej na północy, gdzie temperatura może spaść poniżej zera.

Jeszcze tylko w wigilię termometry na południu i wschodzie pokażą 10-11°C. Od północy, północnego-zachodu postępować ma ochłodzenie. Wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, występować będą opady atmosferyczne w wielu regionach kraju. Niewykluczone, że pod wieczór miejscami na zachodzie i północy zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

ECMWF prognozuje w centrum oraz na zachodzie i północy opady śniegu i deszczu ze śniegiem w nocy z czwartku na piątek. Wyliczenia te będzie trzeba zweryfikować w kolejnych dniach, gdyż pomiędzy modelami występują wyraźne rozbieżności, jeśli chodzi o typ i natężenie opadów w nocy z 24/25 grudnia 2020.

W pierwszy dzień świąt na obszarze całej Polski odczujemy wyraźne ochłodzenie. Termometry pokażą od -3°C do 3°C w najcieplejszym momencie dnia. Najchłodniej ma być w polskich górach i na obszarach podgórskich. Na przeważającym obszarze kraju występować mają przelotne opady mieszane, jak i też samego śniegu, co skutkować może miejscami utworzeniem się niewielkiej pokrywy śnieżnej na nizinach.

Prognoza temperatury powietrza według modelu ECMWF na 25 grudnia 2020 dla Polski. Znajdziemy się wtedy przejściowo w chłodniejszej masie powietrza. Prognozowane są w wielu miejscach przelotne opady konwekcyjne.

Na obszarze niemal całego kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Natężenie ma być słabe i umiarkowane. Dodatnia temperatura na nizinach nie będzie sprzyjać utworzeniu się długotrwałej pokrywy śnieżnej.

Noc z 25/26 grudnia 2020 z przelotnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Modele są zgodne, że panować ma zachmurzenie duże i całkowite. Temperatura w wielu miejscach obniży się poniżej zera.

W drugi dzień świąt dalej utrzyma się napływ chłodnego powietrza do Polski. Na obszarach podgórskich i górskich panować mają ujemne temperatury w ciągu dnia. Na nizinach natomiast temperatura od 0°C do 3°C. W wielu miejscach wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie pod wieczór wraz z napływem ciepłego powietrza zaczną przechodzić w deszcz.

Wyraźne ochłodzenie w pierwszy dzień świąt prognozują czołowe modele numeryczne, czyli GFS, ECWMF i ICON. Po świętach stopniowe ocieplenie. Na nizinach wystąpią wartości dodatnie w ciągu dnia, a nocami w wielu miejscach możliwe są przymrozki, natomiast w górach dwucyfrowe mrozy.

Model ECMWF prognozuje, że w wielu miejscach na nizinach zrobi się biało w Boże Narodzenie. Nieco bardziej sceptyczny jest model GFS, który wyraźnie ogranicza zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce. W kolejnych dniach przekonamy się, który z modeli był bliżej prawdy, jeśli chodzi o białe święta.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF na okres świąteczny.

Nieco mniejszy obszar oraz jej wysokość wylicza amerykański model GFS, ograniczając zasięg pokrywy śnieżnej do południowej i północno-wschodniej części Polski. Przelotne opady śniegu mogą jednak się zdarzyć w całym kraju.