Pogoda. Najpierw 19 stopni, potem przymrozek i smog w Polsce

Pogoda. Najpierw 19 stopni, potem przymrozek i smog w Polsce. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie. Burze nie wystąpią.

Rozpoczął się listopad. Znajdujemy się w dalszym ciągu w napływie bardzo ciepłej masy powietrza. Wysokie temperatury utrzymają się jeszcze 2 i 3 listopada 2020. Następnie czeka nas wyraźne ochłodzenie. Nocami w drugiej połowie tygodnia możliwe są przymrozki, Ujemne temperatury są prawdopodobne także w godzinach porannych. W polskich górach opady śniegu prawdopodobne są tylko w szczytowych partiach gór. Na nizinach śnieg nie spadnie przynajmniej nawet do połowy listopada.

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem rozległego, atlantyckiego niżu z centrum w rejonie Islandii. Z zachodu na wschód przemieszcza się front ciepły.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.11.2020, 12 UTC

Dziś wystąpi podział na cieplejszy zachód, gdzie termometry wskażą nawet 19°C oraz chłodniejszy wschód, gdzie termometry wskażą w okolicach 10°C.

Dodatkowo przez kraj przemieszcza się strefa opadów atmosferycznych z zachodu na wschód Polski.

We wtorek nasza część będzie pod wpływem głębokiego niżu znad Morza Barentsa. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny, za którym rozpocznie się napływ chłodniejszej masy powietrza o cechach polarnych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.11.2020, 12 UTC

Będzie to bardzo ciepły dzień w naszej części Starego Kontynentu. Termometry w centrum, na południu i wschodzie wskażą nawet 15°C/16°C. Chłodniej za frontem będzie na zachodzie.

Należy mieć na uwadze, że zachmurzenie będzie przeważnie duże, miejscami całkowite, gdzieniegdzie o poranku możliwe są mgły także w strefie opadów atmosferycznych. Od zachodu w drugiej części dnia zaczną postępować rozpogodzenia.

W środę przez Polskę z południowego-zachodu na północny-wschód przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Opady atmosferyczne występować będą w pasie od południa przez centrum aż po północny-wschód, wschód Polski. W szczytowych partiach polskich gór nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i śniegu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.11.2020, 12 UTC

Najcieplejsza masa powietrza zalegać będzie na krańcach południowo-wschodnich. Na pozostałym obszarze ma być znacznie chłodniej.

Prognoza zachmurzenia, mgieł i innych zjawisk oraz opadów atmosferycznych na środę.

We czwartek czeka nas znaczne ochłodzenie. Cała Polska znajdzie się wtedy pod wpływem wyżu z centrami nad Europą Zachodnią. Po wschodniej stronie antycyklonu napływać ma do kraju coraz chłodniejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.11.2020, 12 UTC

We czwartek opady prawdopodobne są głównie na krańcach południowo-wschodnich. W Bieszczadach może być to śnieg. Pomiędzy modelami pogodowymi występują jednak na ten dzień rozbieżności. Np. model UMPL prognozuje schodzące opady deszczu z północy do centrum kraju o niskim natężeniu.

Temperatura obniży się w całym kraju. Na obszarach podgórskich i górskich może panować przymrozek.

Noc z czwartku na piątek może być chłodna w całym kraju. Na południu Polski niewykluczony przymrozek. Nawet poza obszarami podgórskimi i górskimi. Ujemnych temperatur nie można wykluczyć także na wschodzie. Przymrozek występować będzie najprawdopodobniej przy gruncie, ale prognozy te zweryfikujemy w kolejnych dniach.

Model UMPL prognozuje zachmurzenie duże, miejscami całkowite w nocy z czwartku na piątek oraz schodzące z północy na południe opady deszczu. Warstwowe chmury w przypadku ich wystąpienia mogą zablokować radiacyjne wypromieniowanie ciepła.

W piątek prawdopodobnie Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad Europy Zachodniej. Niektóre modele sygnalizują przechodzenie frontu okluzji przez naszą część Europy z opadami deszczu. Zachmurzenie będzie przeważnie duże, miejscami całkowite. Na termometrach przeważnie poniżej 10°C.. Najcieplej będzie w tym czasie najprawdopodobniej na północy i zachodzie oraz w centrum, gdzie termometry wskażą aż 13°C

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.11.2020, 12 UTC

Prognoza temperatury powietrza na dzień 6.11.2020 według wybranych modeli pogodowych.

W nocy z piątku na sobotę największe prawdopodobieństwo przymrozków będzie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Na pozostałym obszarze przymrozki są mało prawdopodobne.

Weekend dalej ciepły. Przymrozki są możliwe głównie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Na nizinach możliwe są w ciągu dnia dwucyfrowe wartości dodatnie. Niektóre modele sygnalizują możliwość wystąpienia przymrozków pod koniec tygodnia i na początku przyszłego także na nizinach. Tak odległe prognozy trzeba będzie jednak zweryfikować w kolejnych dniach.