Pogoda. Nawałnice nad Polską. Zalane miasta, zniszczenia wiatrowe. Silne burze przeszły nad Polską

Ubiegły tydzień minął pod znakiem wysokich temperatur. Wilgotne, gorące powietrze znad Morza Czarnego przyniosło do Polski upały, ale również silne burze. Na tygodniu burze przechodziły przede wszystkim przez regiony wschodnie i centralne kraju. W weekend burz było więcej na południu i zachodzie Polski.

Wczoraj burz nie było nad Polską dużo, jednak te, które wystąpiły niosły ze sobą zniszczenia. Jedną z takich burz była niewielka komórka, która uformowała się nad centrum Krakowa po południu. Burza ta nie miała dużych rozmiarów, była zjawiskiem mocno lokalnym. W czasie, gdy w centrum krajowa schodził niszczący microburst, na granicach miasta świeciło piękne słońce i upał trwał w najlepsze.

To był groźny moment! Balon widokowy padł ofiarą nagłej burzy!

Na szczęście, nikomu nic się nie stało!Autor video: Karol Drozdowski

Opublikowany przez Kraków PL Sobota, 13 czerwca 2020

Burza z Krakowa prócz nawalnych opadów deszczu przyniosła przede wszystkim niszczące uderzenie wiatru związanego ze zjawiskiem microburst. Suche warstwy powietrza w środkowej troposferze przyczyniły się do powstania w owej burzy bardzo silnego prądu zstępującego z burzy. To właśnie ten prąd zstępujący w połączeniu z nawalnym deszczem doprowadził do szkód wiatrowych w centrum Krakowa.

Z innym rodzajem burzy mieli do czynienia mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Wilokomórkowy układ burzowy uformowany w warunkach słabego przepływu powietrza przez długi czas generował intensywny opad nad miastem. W Gorzowie i okolicach doszło do zalań i podtopień.