Pogoda negatywnie zaskoczy na koniec maja 2023. Nawet -3°C przy gruncie w Polsce

Pogoda znów negatywnie zaskoczy w nocy z soboty na niedzielę. Temperatura może spaść do -3°C przy gruncie. Nie będą to ostatnie tak późne przymrozki pod koniec maja, które wystąpią na wysokości pomiarowej 5 cm.

Wyżowa pogoda w ostatni weekend maja

W sobotę Polska była w zasięgu klina układu wysokiego ciśnienia rozbudowującego się i rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku oraz mniejszych centrów wyżowych znad okolic Wysp Brytyjskich oraz Morza Bałtyckiego. Napływało chłodne i umiarkowanie ciepłe powietrze polarne z północnego zachodu, o niskiej zawartości wilgoci oraz stabilnej stratyfikacji, powodując dziś słoneczną aurę w całym kraju. Noc najbliższa znów będzie przymrozkowa.

Jutro sytuacja baryczna nad Polską nie ulegnie większej zmianie. Nasza część Starego Kontynentu znajdzie się na wschodnich peryferiach rozległego i stabilnego układu wyżowego, który na przeważającym obszarze naszego kraju sprowadzi suche i nieco wyższe wartości na termometrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych na wysokości pomiarowej 2 m. Jednak już pojutrze nieco więcej wilgoci zgromadzi się na terenach podgórskich oraz górskich Karpat, gdzie rozwiną się w poniedziałek przelotne opady i lokalne burze.

W sobotę na przeważającym obszarze naszego kraju obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie rano na Pogórzu Karpackim i w Karpatach miejscami zachmurzenie okazało się duże. Temperatura maksymalna od 20°C na północnym zachodzie do 18/20°C na południowym wschodzie. Chłodniej nad samym morzem i w dolinach górskich od 14°C do 16°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

Temperatura maksymalna, 27.05.2023 – stacje synoptyczne PSHM w Polsce

stabilna aura w Polsce
20 stopni temperatura przekroczyła dziś na 4 stacjach IMGW-PIB. Panowała wyżowa pogoda

Będą znów przygruntowe przymrozki w Polsce. To efekt wyżowej aury i adwekcji chłodniejszej masy z północnego zachodu, która sprzyja dużym dobowym amplitudom temperatury

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z wyżową pogodą. Na termometrach będzie minimalnie od 2°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich. Cieplej, bo do około 5°C w centrum do 8°C na południowym wschodzie i nad morzem. Natomiast na północy i północnym wschodzie lokalnie przygruntowe przymrozki do około -3°C. Ujemnych wartości przy gruncie nie można wykluczyć również na południu i częściowo zachodzie. Z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okaże się słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Prognozowana temperatura przy gruncie o poranku w niedzielę na obszarze Polski

przymrozki i niekorzystna pogoda dla rolników
Przymrozki w Polsce pod koniec maja

Orientacyjna prognoza temperatury przy linii gruntu w nocy z soboty na niedzielę według modelu SWISS-HD dla Polski. Miejscami przebieg temperatury będzie inny, niż w prognozie modelu szwajcarskiego dla naszego kraju

Pogoda. silne przymrozki w Polsce. Negatywnie pogoda zaskoczy
Pogoda negatywnie zaskoczy. Późne przymrozki pod koniec maja według modelu SWISS-HD

Po zachodzie słońca przy bezchmurnym niebie, słabym wietrze i adwekcji chłodnego powietrza polarnego, dochodzić ma do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu do wyższych warstw. Najniższe wartości zostaną w drugiej części nocy i nad ranem. Po wschodzie słońca temperatura rosnąć ma szybko do wartości dodatnich.

Obserwujcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl