Pogoda. Pogorszenie aury występuje nad Polską. Obserwowane są pierwsze burze na obszarze naszego kraju. Sprawdź, gdzie jest burza.
Dzisiaj występuje silne załamanie pogody, jakie szczególnie odczuwają mieszkańcy północnej Polski. Zmiana warunków pogodowych postępuje od północnego-zachodu, a przyczyni się do tego uformowanie wtórnego układu niskiego ciśnienia nad Morzem Bałtyckim już przed południem. Niewielki ośrodek niżowy powstanie po południowo-wschodniej stronie głównego niżu “IGNATZ” ulokowanego nad północną Rosją. Układ niżowy przemieszczać ma się najpierw po południowo – zachodniej, następnie południowej stronie wiru niżowego “IGNATZ”. Występować ma bardzo duży gradient baryczny występujący szczególnie po jego południowej oraz południowo-zachodniej stronie. Wyliczany jest przez modele dlatego silny, porywisty wiatr osiągający w porywach największe prędkości do 95 km/h. Graniczna wartość jest prognozowana na krańcach północnych, jak i też w rejonie występowania konwekcji. Taka aura towarzyszyć będzie przemieszczaniu się ośrodka niżowego przez najbliższe dwie doby. We wtorek proces ten rozpocznie się już od godzin przedpołudniowych, początkowo w pasie wybrzeża, a następnie rozprzestrzeniający się nad zachodnią i środkową część kraju, natomiast nocą na południowy wschód, kiedy to niż przemieści nad kraje bałtyckie. W środę nadal dokuczać nad całym obszarem kraju, a najmocniej nawet do 80 km/h wiać będzie na wschodzie. Dopiero u schyłku dnia i w nocy wraz z oddalaniem się niżu na wschód wyraźnie słabnący.
Natężenie wiatru będzie duże. Początkowo wieje z sektora zachodniego, a następnie powieje z północnego – zachodu, może on lokalnie wyrządzić szkody. Nie tylko wiatr da nam się we znaki. Nieprzyjemna a może nawet groźne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą także opady deszczu przelotnego o dużym natężeniu, jak i też krupy śnieżnej oraz niewykluczone są opady gradu ze względu na nisko położoną izotermę zero. Istotny wzrost aktywności burzowej prognozowany jest już przedpołudniem, gdy główna strefa konwekcyjna wkraczać ma do Polski znad Bałtyku i schodzić dalej na południowy-wschód. Nocą stopniowo zanikające na zachodzie i południu, ale na pozostałym obszarze wciąż aktywne i intensywne, słabnące dopiero w drugiej części dnia, ale występujące w rozproszeniu na całym obszarze kraju.
Pogoda. Burze występuje nad Polską
Niedawno wyładowania atmosferyczne zanotowano w okolicach Darłowa, potwierdzają to dane z systemu detekcji wyładowań. Grzmiało również w okolicach Łeby, ale także blisko polskiej linii brzegowej. Wyładowania odnotowano również w województwie warmińsko-mazurskim, w rejonie Gołdap.
Dane z systemu detekcji wyładowań za ostatnie 120 minut
Dane radarowe z godziny 11:30, widoczne komórki konwekcyjne oraz pasma chmur Cumulonimbus głównie na północy kraju, gdzie oddziałuje „efekt morza”. Struktury przynoszą opady deszczu o zmiennym natężeniu, punktowo krupy oraz drobnego gradu ze względu na nisko położoną izotermę zero stopni. Zanotowano pojedyncze wyładowania atmosferyczne.
Dane za ostatnie 2 godziny, zdjęcia satelitarne dla Polski
W kolejnych godzinach strefa opadów z chmur kłębiasto-deszczowych schodzić ma dalej na południowy-wschód. Burze jednak występować będą głównie na zachodzie. Poniżej można zobaczyć, gdzie możliwe są opady konwekcyjne we wtorek.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda. Niebezpieczna aura w kraju. Występują pierwsze burze. Gdzie jest burza”