Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Niebezpieczna fala wiatru już blisko polskiej granicy, wiatr ponad 100 km/h i burze

Pogoda. Niebezpieczna fala wiatru już blisko polskiej granicy, spodziewane są w Polsce porywy wiatru, które mogą przekroczyć 100 km, ale we wschodniej połowie kraju, w obrębie frontu chłodnego możliwe burze.

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem atlantyckiego niżu o imieniu „MORTIMER, który znad Danii przemieścił się nad południowy Bałtyk. W drugiej części dnia przesunie się on nad Litwę. Dodatkowo z zachodu na wschód z dużą prędkością przemieści się chłodny front atmosferyczny. Tuż przed nim, w ciepłym wycinku niżu zalega znacznie cieplejsza masa z południowego zachodu. Jednak front po godzinie 14 znajdzie się poza granicą państwową.

Obserwowane są na radarach meteorologicznych opady deszczu w wielu miejscach Polski, przeważnie o charakterze konwekcyjnym. Lokalnie strukturom konwekcyjnym towarzyszy silny wiatr ponad 75 km/h.

Dodatkowo za frontem chłodnym przemieszczać ma się front okluzji, w wielu miejscach dlatego popada, niewykluczone są nawet burze w chłodnej masie powietrza.

Według najnowszych danych niż atlantycki „MORTIMER” znajduje się już w pobliżu polskiego wybrzeża. Ciśnienie w jego ścisłym centrum spadło do 986 hPa, zatem jest ono zgodne z wybranymi modelami numerycznych. Po południowo zachodniej stronie tego niżu barycznego wzrasta gradient ciśnienia, dlatego w Niemczech, nawet blisko naszej granicy państwowej wystąpiła silna wichura.

Najnowsza analiza z godziny 10 ukazująca położenie i głębokość niżu „MORTIMER” nad południowym Bałtykiem, w pobliżu Rozewia

SIGNIFICANT IMGW PIB na dzień 30 września 2019, godzina 12 UTC

Silny wiatr już w Niemczech, fala groźnego wiatru zbliża się do naszego kraju

Na niemieckich stacjach synoptycznych notowano przeważnie wiatr o prędkości od 70 km/h do 100 km/h, lokalnie na obszarach górskich i podgórskich prędkość wiatru była wyższa.

Dane pomiarowe z godziny 10:51 czasu lokalnego na terenie Niemiec i zachodniej Polski

Wcześniejsze najsilniejsze porywy wiatru zanotowane na stacjach w Niemczech w dniu 30 września

Również w Polsce spodziewamy się podobnych prędkości wiatru od 70 km/h do 105 km/h, miejscami możliwe liczne wiatrołomy i przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Prognozowane wartości na najbliższe godziny przez modele numeryczne

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz