Pogoda. Niebezpieczne burze nad Polską. Gradobicia i zalania. Sprawdź, gdzie jest burza

burze 26 sierpnia

Pogoda w piątek ponownie jest niebezpieczna. Obszar złej pogody obejmuje większy obszar naszego kraju niż w czwartek. To nie koniec groźnych burz.

Dziś Polska znajuje się pomiędzy wyżem znad Białorusi a niżem znad Wysp Brytyjskich. W środkowej i górnej troposferze znajduje się centrum niżu górnego, które znad Czech przemieszczać ma się nad woj. dolnośląskie. W ciepłym i wilgotnym powietrzu utworzyła się strefa zbieżności wiatru, która wymuszą rozwój burz. Ponadto na południu kraju zaznacza się front okluzji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26.06.2020, 12 UTC

Widoczny ośrodek górnego niżu nasuwającego się w kolejnych godzinach nad woj. dolnośląskie.

Strefa niebezpiecznej pogody rozciąga się w pasie od Ziemi Lubuskiej przez południe woj. wielkopolskiego, grzmi również na Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Burze powstają również na Ziemi Świętokrzyskiej.

Przeważnie są struktury, które szybko łączą się w klastry wielokomórkowe. Na trasie burz opady od 10 mm do 40 mm, punktowo grad od 1 cm do 4 cm. Występują również superkomórki burzowe. W sprzyjających warunkach niewykluczone trąby powietrzne. Zwłaszcza na południu Polski. Ponadto burzom towarzyszą porywy wiatru od 70 km/h do 100 km/h.

Dane z sieci radarów POLRAD IMGW-PIB

Burze są bardzo dobrze widoczne na zobrazowaniach satelitarnych. Strefa burz przemieszcza się z południa na północ, północny-zachód.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detekcji wyładowań w ciągu ostatnich 120 minut.

Prognozowany obszar burz w piątek na obszarze Polski według IMGW-PIB

W kolejnych godzinach prognozowany jest dalszy wzrost aktywności burzowej. Burze na żywo można śledzić tutaj.