Pogoda: Niebezpieczne prognozy na niedzielę. Ogromna różnica temperatury, możliwy paraliż komunikacyjny

O dynamicznej pogodzie pisaliśmy też tutaj

https://fanipogody.pl/pogoda-w-polsce-nadchodzi-sniezyca/

Już za kilka godzin nad województwa południowo – zachodnie nasunie się rozległa strefa wielkoskalowych, obfitych opadów mokrego, ciężkiego śniegu związana z aktywnym, pofalowanym frontem atmosferycznym wzdłuż którego przemieszczać ma się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Strefa frontowa oddzielać ma dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza. Gdy południowo – wschodnia część naszego kraju w dalszym ciągu będzie pod wpływem bardzo ciepłego strumienia polarno-morskiej masy powietrza z adwekcją postępującą z południowej Europy (prognozowane maksymalne wzrosty temperatury nawet powyżej 13 °C/14 °C!), tak w tym samym czasie rejony południowo – zachodnie dostaną się w zasięg znacznie chłodniejszej masy (temperatura oscylująca w granicach -1 °C/1 °C). Świadczy o tym spodziewany, w zależności od wysokości w dolnej troposferze, przeszło 15-stopniowy kontrast termiczny nad Polską wzmacniający intensywność opadów mokrego, ciężkiego śniegu. Możliwe przerwy w dostawach prądu na południowym-zachodzie Polski i liczne szkody w drzewostanie.

Co więcej bieżące prognozy numeryczne, szczególnie groźną sytuacja pogodowa przewidują na terenie Dolnego Śląska, gdzie już od samego rana będą występować szybko nasilające się opady mokrego śniegu. Z biegiem dnia rozległa, wydajna strefa opadów mieszanych będzie rozbudowywać się dalej na północ, obejmując coraz większy obszar zachodniej, a następnie również częściowo południowej, środkowej i cz. północnej Polski (późniejsze popołudnie, wieczór, noc). Mając na uwadze duże natężenie opadów oraz możliwe przeszło 15-40-centymetrowe przyrosty pokrywy śnieżnej (górna granica przedziału dotyczy Sudetów i Przedgórza Sudeckiego), należy się liczyć z poważnymi problemami komunikacyjnymi, awariami energetycznymi, a także szkodami w drzewostanie. Ze względu na okres ferii zimowych oraz kończący się weekend, na terenach Dolnego Śląska możliwy jest wręcz paraliż komunikacyjny – informuje Grzegorz Zawiślak – Skywarn Polska.

Prognozowany zasięg opadów w oparciu o wyliczenia modelu GFS w niedzielę

Prognozowany zasięg opadów według modelu GFS na dzień 3.02.2019 r. godzina 10 czasu lokalnego
Prognozowany zasięg opadów i natężenie według modelu GFS na niedzielę o godzinie 19 czasu lokalnego
Prognozowany zasięg opadów na dzień 3.02.2019 r. godzina 22 czasu lokalnego, model GFS
Prognozowana różnica temperatury pomiędzy wschodem a zachodem Polski będzie bardzo duża. Prognozowane wartości przez model GFS na dzień 3.02.2019 r. godzina 16 czasu lokalnego
Tylko spójrzcie z jak dużą różnicą temperatury będziemy mieć do czynienia pomiędzy wschodem a zachodem kraju. 

BIEŻĄCĄ SYTUACJE POGODĄ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ