Pogoda. Niszcząca burza liniowa zmierza na południowy-wschód Polski. Grad, silny wiatr i opady deszczu

Pogoda. Niszcząca burza liniowa zmierza na południowy-wschód Polski. Grad, silny wiatr i opady deszczu. Groźna sytuacja pogodowa w naszej części Europy.

Na froncie chłodnym, wtórnego układu niskiego ciśnienia uformowała się linia szkwału. Na jej trasie obserwowana jest wysoka aktywność elektryczna jak na luty oraz opady gradu, silny wiatr powyżej 90 km/h – 100 kmh/. Występują ponadto krótkotrwałe ulewy, które w warunkach silnego przepływu mas powietrza nie stanowią istotnego zagrożenia.

Osoby na trasie struktury liniowej powinny uważać zwłaszcza na silne porywy pochodzenia konwekcyjnego, które przekraczać mogą wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek ponad 100 km/h.

Centrum niżu „Julia” znajduje się obecnie nad Wielkopolską. W centrum układu ciśnienie obniżyło się poniżej 997 hPa. Po południowej i południowo-zachodniej stronie wzrasta poziomy gradient baryczny, co skutkuje coraz silniejszym wiatrem. Na dużą uwagę zasługuje adwekcja cieplejszego powietrza do południowo-zachodniej i południowej części Polski. Za frontem chłodnym stopniowo zaczyna napływać coraz chłodniejsze powietrze.

Meteociel.fr

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 23.02.2020, 18 UTC. Widoczny omawiany niż „Julia” wraz z systemem frontów atmosferycznych. Linia szkwału wraz z burzami występuje na aktywnym froncie chłodnym.

IMGW-PIB

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski. Burza o charakterze liniowym przeszła m.in przez Ziemię Lubuską, następnie południe Wielkopolski i północ woj. dolnośląskiego. Około godziny 20 burza wielokomórkowa dociera w rejon południowej części woj. łódzkiego. Propaguje ona na południowy-wschód.

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi. Zmierza ona w kierunku Ziemi Świętokrzyskiej, południowej części woj. lubelskiego i na Podkarpacie.

Położenie opadów i burz tutaj.