Pogoda. Niszcząca wichura z wiatrem 100 km/h blisko Polski. Sprawdź, gdzie będzie groźnie. Niewykluczone są burze.
Gdy stery nad pogodą przejmuje strefowa cyrkulacja atmosfery, wzrasta wtedy ryzyko wichur i opadów na frontach atlantyckich niżów. Wszystkie modele są zgodne, że w poniedziałek przez Polskę przejdzie silna wichura, jaka spowodować może dotkliwe szkody materialne w wielu miejscach Polski. Sprawdźmy zatem, gdzie ma być najgroźniej.
Sytuacja synoptyczna na dzień 29 września 2019 godzina 12 UTC
Z powyższej ryciny wynika, że Polska znajdzie się w niedzielę w rozległej zatoce niskiego ciśnienia. W drugiej części dnia od południowego zachodu nasuwać będzie się front ciepły niżu o nazwie „MORTIMER”. Opady wystąpią w niedzielę zwłaszcza popołudniu i wieczorem na zachodzie, północy oraz w centrum kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek wzrastać ma prędkość wiatru, ale główna fala wiatru z opadami a nawet burzami nadejdzie w poniedziałek.
Sytuacja synoptyczna na dzień 30.09.2019 godzina 00 UTC
Pogoda. Niebezpieczną aurę przyniesie niewielki, ale dość głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych
W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrum nad wodami nad Morza Bałtyckiego. Mylnie nazywanego przez niektórych wtórnym niżem. Według naszych analiz nie jest to wtórny układ niskiego ciśnienia tworzący się na zafalowaniu za głównym ośrodkiem niżowym. Będzie to typowy jesienny niż umiarkowanych szerokości geograficznych posiadający fronty atmosferyczne położony w rozległej zatoce niżowej. Co prawda ulegnie on wyraźnego przekształceniu i intensyfikacji w rejonie Danii, ponadto powstał on już kilka dni temu nad wodami Oceanu Atlantyckiego i migrował w kierunku Europy.
Według różnych modeli numerycznych ciśnienie w jego centrum spaść może do 982 hPa – 984 hPa. Głębokość jego ulega jeszcze zmianie, ale już wiadomo, że niebezpieczna fala wiatru da się we znaki w poniedziałek mieszkańcom Polski.
Sytuacja synoptyczna na dzień 30.09.2019 r. godzina 12 UTC
Pogoda. Gdzie będzie najgroźniej w poniedziałek?
Modele pogodowe wprowadzają jeszcze kluczowe zmiany w prognozach, ale już teraz można określić z dużym prawdopodobieństwem, że od pierwszej części dnia fala silnego wiatru przemieszczać ma się od Pomorza Zachodniego, Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, ale także Pomorze i Kujawy dalej na wschód. Popołudniu fala silnego wiatru, powyżej 90 km/h może dotrzeć na Mazowsze, wieczorem 30 września na Podlasie i Lubelszczyznę. Z udziałem konwekcji porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h. Nie zabraknie opadów deszczu, możliwe są burze. Dokuczliwy wiatr będzie jednak w poniedziałek na obszarze całego kraju.
Lokalnie tak silne porywy wiatru spowodują duże szkody. Lepiej nie parkować samochodów pod drzewami w ostatni dzień września ani bilbordami, które może przewrócić wiatr. Dodatkowo rzeczy, które może porwać wiatr należy uprzątnąć z balkonów i parapetów.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru przez wybrane modele numeryczne na poniedziałek oraz noc z poniedziałku na wtorek
Zbliżony obszar silnych porywów wiatru do wyliczeń modelu GFS prognozuje model numeryczny UMPL z siatką 4 km, liczony w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytetu Warszawskie, zasilanego danymi brzegowymi z Met Office.
Najdłużej wietrzna aura utrzyma się na wschodzie w nocy z poniedziałku na wtorek. Wietrznie będzie również na Morzu Bałtyckim, tam prognozowany jest silny sztorm. Wiatr będzie także dokuczliwy wzdłuż linii brzegowej po polskiej stronie Bałtyku.
W całym kraju w poniedziałek spadnie deszcz, lokalnie prognozowane są burze z silnym wiatrem.
Wkrótce więcej informacji na portalu
Bieżące położenie opadów i burz oraz chmur poniżej
Te 100km/h jest chyba przeszacowane. Uważam tak na podstawie domysłów.
Możliwe.
W październiku 2017 roku przechodził orkan „Ksawery” i zostawiał po sobie setki połamanych drzew. Oczywiście nikt nie chce powtórki. Jednak patrząc na kalendarz, oglądając modele oraz zapowiedzi, z jednej strony pojawia się z tyłu głowy jakaś taka analogia, a z drugiej strony ocena, że nadchodząca wichura będzie słabsza. Wtedy mieliśmy do czynienia z orkanem. Teraz to ma być niż umiarkowanych szerokości geograficznych. Na miano orkanu nie zasłuży. Co nie znaczy, oczywiście, że nie będzie niebezpiecznie. Ale…
Jedne modele tak podają, inne inaczej, co chwilę inne miejsca wskazane i inne prędkości. Mam jakieś takie przeczucie, że wyjdzie z tego jedynie silniejszy wiatr i tyle.
„orkany, czyli wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s”
Źródło: Wikipedia
Czyli 118.8km/h.