Pogoda. Niszczące burze nad Polską. Pada duży grad, wieje silny wiatr oraz pada ulewny deszcz

Coraz groźniejszą sytuacje pogodową mamy obecnie na południu Polski. Burze od dłuższego czasu przynoszą opady dużego gradu, dodatkowo wieje niszczący wiatr. Pojawiły się superkomórki burzowe, dlatego wzrasta zagrożenie wystąpienia lokalnych tornad. Przeważnie zjawiska burzowe przemieszczają się na północny-wschód, lecz superkomórki mają odchylenie toru na wschód i północ. W kolejnych godzinach prognozowany jest wyraźny wzrost aktywności burzowej.

29.06.2020 14.50 LTAktualnie burze występują w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie i Pomorzu. Opady w burzach…

Opublikowany przez Burza-Alert-IMGW Poniedziałek, 29 czerwca 2020

Smukła ale bardzo wyraźna i potencjalnie niebezpieczna superkomórka burzowa przemieszcza się przez woj. świętokrzyskie….

Opublikowany przez Burza-Alert-IMGW Poniedziałek, 29 czerwca 2020

Dane radarowe ukazujące opady wielkoskalowe oraz burze wraz z wyładowaniami atmosferycznymi.

Występuję liczne superkomórki burzowe, które obecnie wpływają na aurę w woj. małopolskim, ale także na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Burza zawierająca mezocyklon powstała także na Mazowszu, w okolicach Rawy Mazowieckiej.

Szczególnie groźnie wygląda formacja liniowa rozciągająca się od Górnego Śląska po Małopolskę. W jej obrębie możliwe są wbudowane burze superkomórkowe.

Grad w czasie burz może osiągać dziś 5 cm średnicy, a miejscami nawet przekraczać wymienioną wartość. Burzowo jest również na Lubelszczyźnie, gdzie występują burze na zbieżności wewnątrzmasy. W kolejnych godzinach niebezpieczne, punktowo niszczące burze dotrą do wschodniej Polski. Możliwe są porywy wiatru powyżej 100 km/h, a nawet trąby powietrzne. Spodziewane są również zalania.

Dane z detektorów wyładowań za ostatnie 120 minut.

Zdjęcie satelitarne za ostatnie 2 godziny ukazujące zachmurzenie frontowe oraz burzowe.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE GWAŁTOWNYCH, NISZCZĄCYCH BURZ TUTAJ