Pogoda. Niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Wystąpi potężny wiatr, zalania i gradobicia

Poniedziałek przyniesie niebezpieczną pogodę we wschodniej części kraju. Burze będą prowadzić do szkód wiatrowych, spodziewane są zalania, a nawet gradobicia. Istnieje ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych. Na termometrach dziś w najcieplejszym momencie dnia od 26°C do 29°C. na obszarze woj. lubelskiego.

Dzisiaj nasza część Europy ma być nadal będzie w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego, który na odciętym, płytkim niżu będzie tworzył zafalowanie, przez co będzie przemieszczał się dość wolno. Od zachodu kraju za frontem zacznie rozbudowywać się klin wysokiego ciśnienia. We wschodniej połowie kraju zalega gorące i wilgotne powietrze z południowego-zachodu o cechach polarno morskich ciepłych, natomiast na zachodzie chłodniejsze polarno-morskie znad Atlantyku.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.06.2020, 12 UTC

W poniedziałek warunki w troposferze sprzyjać będą dobrze zorganizowane konwekcji. Mogą być to zarówno superkomórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe, nawet w formie linii szkwału. Niewykluczone jest powstanie dobrze zorganizowanej strefy burzowej, która przybierze postać mezoskalowego układu konwekcyjnego.

Niektóre modele sugerują, że pierwsze burze mogą powstać około południa, bądź po godzinie 14. Prawdopodobnie będą to superkomórki burzowe, których głównym zagrożeniem mogą być opady gradu o średnicy do 3-5 cm, ulewy do 50-70 mm. Miejscami wiatr do 100 km/h. Istnieje dziś stosunkowo niskie ryzyko powstania 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Groźniejsze będą prądy zstępujące.

Symulowane echa radarowe według modelu SWISS-HD

Szczególnie groźna pogoda jest prognoza późnym popołudniem i wieczorem, gdy od południowego-zachodu i zachodu nasunie się mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Na trasie tego systemu burzowego prognozowane są porywy wiatru do 100 km/h – 120 km/h, miejscami ulewy do 50-70 mm, prowadzące podtopień. W sytuacji wbudowanych superkomórek w układ możliwy grad o średnicy do 3-5 cm, zwłaszcza w początkowej fazie.

Początkowo groźny układ burzowy zacznie oddziaływać w powiecie kraśnickim, opolskim i puławskim oraz ryckim. Następnie strefa niebezpiecznej pogody przemieszczać ma się późnym popołudniem i wieczorem w kierunku wschodnim i północno-wschodnim, obejmując kolejne powiaty województwa lubelskiego. Silnym załamaniem pogody zagrożony jest cały region. 

Groźna aura panować ma jeszcze w pierwszej części nocy. Spodziewane są zniszczenia wiatrowe, podtopienia i gradobicia w wielu miejscami Polski wschodniej. Dopiero w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek pogoda zacznie się uspokajać. 

Prognozowany obszar burz w poniedziałek na obszarze Polski według IMGW-PIB

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/photos/a.111183850587293/138592017846476/?type=3&theater

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ