W środę Polska znajdzie się pod wpływem dynamicznego i pogłębiającego niżu o imieniu „KRISTEN”. Przemieści się on znad Morza Północnego przez Cieśninę Duńską nad Morze Bałtyckie. Nasza część Europy znajdzie się w strefie frontów atmosferycznych. Najgroźniejsze burze są prognozowane w centrum i na wschodzie, lokalnie możliwe szkody wiatrowe. Nie można wykluczyć lokalnych trąb powietrznych.
Sytuacja synoptyczna na dzień 26.08.2020, 12 UTC
Jutro na południu pozostanie cieplejsza i bardziej sucha masa powietrza, a w pozostałej części kraju będzie ona chłodniejsza i wilgotniejsza. Szczególnie groźne burze są prognozowane w strefie frontów atmosferycznych.
Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia we środę przez model ICON
Prognoza niestabilności na środę według modelu GFS
Pierwsze burze możliwe są już przedpołudniem, największa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta po godzinie 13-14. Chmury burzowe Cumulonimbus tworzyć mają się w dużym przepływie mas powietrza, dlatego będą długotrwałe i dobrze zorganizowane, co więcej przemieszczać mają się na wschód ze znaczną prędkością.
Wyliczanie ścinanie wiatru w warstwie do 6 km wyniesie na poziomie 15-30 m/s, a do 3 km 10-20 m/s wskazuje na możliwość rozwoju superkomórek burzowych oraz burz wielokomórkowych w formie linii szkwałowych z porywami wiatru do 90 km/h, od godzin południowych w strefie „2” nawet do 100-110 km/h, a w strefie „3” do 120 km/h, co może prowadzić do szkód wiatrowych. Możliwy jest także rozwój lokalnych trąb powietrznych. Opady będą mniejszym zagrożeniem, ze względu na bardzo szybkie przemieszczanie się strefy frontowej i tylko punktowo będą sięgać 20-25 mm. Najsilniejsze burze będą występować po południu, dlatego na północnym zachodzie, gdzie burze będą w godzinach przedpołudniowych, prawdopodobieństwo silnych porywów wiatru jest mniejsze – informuje Burza-Alert IMGW-PIB.
Prognoza burz na środę, 26 sierpnia 2020 dla Polski według IMGW-PIB
Symulowane echa radarowe na środę według modelu SWISS-HD. Obszary o wysokiej odbiciowości to burze, które szczególnie będą w centrum, północnym-wschodzie oraz wschodzie.