Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda: Stefan wpływa na pogodę w Polsce. Tuż za nim przemieszcza się „THOMAS”


Po stabilnej sytuacji pogodowej, która w ostatnich dniach minęła pod znakiem wyżu. Stery nad pogodą przejęła wyraźna strefowa cyrkulacja atmosfery.

Niż „STEFAN” z ciśnieniem 989 hPa przemieścił się już znad Skagerrak i wkroczył nad południową Szwecję, skąd skieruje się dalej na północny-wschód w stronę Morza Barentsa, na skutek odcięcia od ciepłego i wilgotnego podłoża będzie wyraźnie słabł, wypełniając się chłodnym powietrzem zaciąganym w jego tylnej części od północnego zachodu. Jego front chłodny jest już nad Polską i charakteryzuje się niską aktywnością. W jego strefie występowały słabe opady, głównie deszczu, miejscami była to marznąca mżawka. Występuje wyraźna tendencja do szybkiego zanikania opadów z powodu rozpadu zachmurzenia frontowego nad Polską.

W niewielkim odległości od niego zmierza kolejny, głęboki niż „THOMAS” z ciśnieniem w centrum 965 hPa, jaki stopniowo zbliża się do Irlandii. Układ niskiego ciśnienia kierować się będzie na północny-wschód przez Skandynawię w stronę Morza Barentsa, omijając Bałtyk, a jego front chłodny niosący słabe i umiarkowane opady deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem, przemieszczające się głównie północą kraju, już jutro w godzinach przedpołudniowych wkraczać będzie do nas znad Niemiec.

Zbliżanie się niżu „THOMAS” spowoduje wzrost gradientu barycznego i prędkości wiatru porywistego z kierunku południowego południowego i , południowo-zachodniego, o prędkości od 50 km/h do 65 km/h, stopniowo od zachodu obejmującego obszar całej Polski, w obszarach górskich i podgórskich prędkość wiatru będzie większa i sięgnie od 70 km/h do 90 km/h. W górach będziemy mieć do czynienia z klasycznym halnym, jednak nie tak silnym jak w zeszły weekend.

Dużo wskazuje na to, że na początku nadchodzącego tygodnia do Polski spłynie chłodniejsze powietrze. Zwłaszcza w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek spodziewane są opady śniegu.

Następnie w drugiej części tygodnia może dojść do wyraźnej blokady wyżowej. Z północnego wschodu spłynąć może dość chłodna masa powietrza. Są to jeszcze odległe prognozy modeli numerycznych, które mogą ulegać zmianom. Ochłodzenie jednak nie powinno być długie, ale wydaje się być coraz bardziej prawdopodobne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego
Spodziewana pogoda w piątek na obszarze Polski. Wszędzie na plusie, na ogół z dużym i całkowitym zachmurzeniem i opadami atmosferycznymi (IMGW-PIB)
Niedziela bardzo ciepła, ale na ogół wietrzna i pochmurna (IMGW-PIB)