Pogoda będzie się zmieniać w Polsce. Wichura ma słabnąć, śnieżyca na południu oraz mróz

Pogoda. W niedzielę Polska jest w zasięgu wielocentrycznego niżu o imieniu Fryderyk z centrum nad południową Skandynawią. Z ośrodkiem niżowym związana jest układ frontów atmosferycznych, który przesuwała się dziś wraz z opadami atmosferycznymi z zachodu na wschód. Znajdujemy się w masie polarnomorskiej. Cieplejszej przed frontem chłodnym, natomiast chłodniejszej za frontem.

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 15 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB Wrocław

pogoda kształtowana przez wielocentryczny niż z południa
Układ frontów nad Polską

Silny wiatr w wielu regionach występował w niedzielę, nie zabrakło opadów deszczu. Pogoda okazała się dynamiczna

Dziś na przeważającym obszarze Polski zaznaczało się zachmurzenie duże. Jedynie na północnym zachodzie i Lubelszczyźnie wystąpiły większe większe przejaśnienia i rozpogodzenia w pierwszej części dnia. Na północnym zachodzie i północy wieczorem występować mają powszechne rozpogodzenia. W ostatni dzień tygodnia strefa opadów deszczu przemieszczała się z zachodu na wschód, południowy wschód. Natomiast w górach padał deszcz ze śniegiem i śnieg. Mógł nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. W najcieplejszym momencie dnia było dziś od 4°C na północnym wschodzie, około 7°C/8°C w centrum, do 10°C na południowym zachodzie. Jednak chłodniej w rejonach podgórskich Karpat około 3°C. Wiatr okazał się umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-70 km/h, głównie nad morzem do 65 km/h, południowo-zachodni i południowy. Szczególnie w rejonach podgórskich Karpat porywy wiatru do 85 km/h, w szczytowych partiach Karpat i Sudetów około 120-140 km/h. Jednak lokalnie w górach obserwowano zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz poniżej -10°C pojawi się nagle. Zima da się jeszcze we znaki w Polsce

Pogoda. Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych, 15 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego na stacjach PSHM w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

wrocław najcieplejszy, 15 stycznia 2023 r.
Pogoda. Wrocław najcieplejszym miastem dziś

Do 12 cm śniegu wysoko w Tatrach, opady deszczu wychodzące z kraju

Noc z niedzieli na poniedziałek przynosić ma zachmurzenie duże, na zachodzie i w centrum większe przejaśnieniami i rozpogodzenia. Głównie w południowo-wschodniej części kraju, od Suwalszczyzny po Śląsk Opolski, opady deszczu. Na południu okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. Szczególnie na wybrzeżu przelotne opady deszczu. W górach śnieg. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach do 10 cm, wysoko w Tatrach do 12 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 0°C do 3°C. Gdzieniegdzie na Warmii i w kotlinach górskich spadki do około -3°C. Zmniejszać ma się różnica ciśnienia, dlatego też prędkość wiatru zacznie się zmniejszać. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu także dość silny, porywisty, na Podkarpaciu w porywach do 60 km/h, a na wybrzeżu około 75 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Karpat i Sudetów porywy wiatru do 90 km/h. Gdzieniegdzie powodujące zawieje i zamiecie śnieżne w górach. Położenie opadów można śledzić online.

Pogoda. Prognoza temperatury minimalnej na 16 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski

dynamiczna pogoda i mróz w górach głównie
Mróz głównie w górach na obszarze Polski

Fanipogody.pl