Pogoda zacznie się zmieniać. Burze będą zanikać nad Polską, możliwe mgły i śnieg

Pogoda niżowa na przełomie marca i kwietnia. Burze nie powinny już występować, wystąpią mgły i śnieg w górach. Idzie duże ochłodzenie do Polski.

Dynamiczna i ciepła pogoda na koniec marca

W piątek w naszej części Starego Kontynentu doszło do uformowania się niewielkiego i płytkiego niżu z centrum nad północną Polską. Aczkolwiek od zachodu po wschód rozciągał się front atmosferyczny o charakterze zokludowany. Rozdzielał on cieplejsze powietrza na południu kraju od chłodniejszego polarnego morskiego na północy. Powietrze zalegające w naszej części Europy charakteryzowało się podwyższoną niestabilnością. Dlatego pojawiły się lokalne burze.

Zobacz też: Arktyczny podmuch zbliża się do Polski. Tąpnięcie temperatury przed nami. Mróz poniżej -10°C i opady śniegu oraz burze śnieżne

Dziś na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Zdarzyły się w wielu regionach przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie także wiosenne burze w drugiej części dnia. Wysokość opadów w burzach nie przekraczała 5-10 mm. Tylko wysoko w Tatrach opady mieszane i śniegu. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Ponadto na wybrzeżu lokalne formowały się pod koniec dnia mgły ograniczające widzialność do 100 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 10°C, 12°C miejscami na północy do 17°C na południu. Najcieplejszą stacją klimatologiczną okazał się Tarnów, gdzie zmierzono 17,5 Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na ogół południowo-zachodni. W czasie burz zdarzyły się porywy wiatru do 50-60 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 100 km/h.

Pogoda. Zanotowana maksymalna temperatura powietrza, 31 marca 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda niżowa
Pogoda niżowa, lecz wysokie temperatury jak na koniec marca. Najcieplej było dziś na południu

Pogoda. Zanotowane wyładowania atmosferyczne, 31 marca 2023 nad Polską przez sieć detektorów Blitzortung

rozproszone dziś burze nad Polską
Niżowa pogoda i liczne rozproszone burze dziś nad Polską, lecz mniej aktywne niż wczoraj

Burze w nocy już nie wystąpią

Noc z piątku na sobotę przyniesie niżową pogoda. Prognozowane jest zachmurzenie przeważnie duże. W wielu regionach opady deszczu, jedynie wysoko w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie są prognozowane już burze. Spodziewana wysokość opadów do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Natomiast w Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Ponadto na wybrzeżu mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy na północy i na obszarach podgórskich od 2°C do 5°C, na pozostałym obszarze kraju od 6°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na północy na ogół północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do około 100 km/h.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl