Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda ulegać ma pogorszeniu. Umiarkowane i intensywne opady deszczu, śniegu oraz przymrozek w Polsce

górna zatoka w polu geopotencału

Pogoda ulegać ma pogorszeniu. Dominować ma rozległy obszar obniżonego ciśnienia. Umiarkowane i intensywne opady deszczu, śniegu oraz deszczu ze śniegiem, jak i też przymrozek w Polsce.

Pogoda niżowa ma decydujący wpływ na warunki pogodowe na przełomie miesięcy

Od wtorku obserwujemy wyraźną zmianę warunków pogodowych. Najniższe wartości obserwowano na północy kraju, natomiast najwyższe na południu. Pojawiły się w wielu regionach przelotne opady deszczu, natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu również burze. Dobiegł końca okres stabilnej pogody, pojawiło się więcej chmur. Masa powietrza, która zalega nad Polską charakteryzuje się większą zawartością wilgoci niż w poprzednich tygodniach.

W środę dominowała pogoda niżowa. W wielu regionach obserwowano zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Szczególnie na północy kraju zaznaczały się stopniowo zanikające opady śniegu. Przez nasz kraj przebiegały wilgotne strefy frontowe. Wartości na termometrach były dużo niższe niż w ubiegłych tygodniach. Jednak już w drugiej połowie dnia znad Czech i Łużyc oraz znad Słowacji wkroczyły następne opady deszczu. Miejscami także deszczu ze śniegiem, a w górach powyżej około 700, 800 metrów opady śniegu, w strefie wędrującej fali frontowej, z tendencją do przesuwania się w kierunku północno wschodnim przez Lubelszczyznę i Podlasie, nocą wchodzące nad północno wschodnią Ukrainę.

Niżowa pogoda w Polsce. Był duży kontrast termiczny w środę

Początkowo dominował wiatr z sektora zachodniego, lokalnie dość silny i porywisty. Jednak pod koniec dnia i w nocy zmienił kierunek na północno wschodni. Występował duży kontrast termiczny i podział w pogodzie na chłodniejszą północ i cieplejsze południe. Gdzie było zaledwie kilka stopni powyżej zera do 10-13 stopni w dzielnicach południowych po ciepłej stronie frontu.

Prognoza topografii barycznej na 31.03.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Pogoda ulegać ma pogorszeniu. Umiarkowane i intensywne opady deszczu, śniegu i przymrozek w Polsce

Na górnych poziomach zatoka w polu geopotencjału

Zasadniczo znaleźliśmy się dziś w zasięgu dwóch układów niskiego ciśnienia, niżu o nazwie HEMLKA 995 hPa znad Morza Białego oraz płytkiego niżu JANA 1004 hPa znad środkowej Francji. Znajdującego się w pobliżu głównego niżu KATHARINA 1000 hPa znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym nie ma już śladów po rozległej blokadzie wyżowej. Jej miejsce zajęła zatoka niżowa. Ponadto w środkowej troposferze, nad Morzem Białym utrzymuje się rozległy, quasi stacjonarny niż z osią ustawioną pionowo. Co jest zapowiedzią rychłego wypełniania się go zimnym powietrzem arktycznym. Natomiast nad Morze Śródziemne dotarło chłodniejsze powietrze polarne, który w kontakcie z cieplejszym morzem. Doprowadziła jakiś czas temu do utworzenia się niżu śródziemnomorskiego o nazwie KATHARINA, jaki na przełomie miesięcy i na początku kwietnia będzie mieć decydujący wpływ na pogodę w Polsce.

Wyliczana temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 31.03.2022, 00Z według modelu GFS

chłód nad polską i zmiana w pogodzie

Spodziewana jest w najbliższych dniach dominacja pogody niżowej. Dlatego aura ma być przeważnie pochmurna z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, występującymi szczególnie w południowej połowie kraju. Przez wiele dni temperatura będzie poniżej normy wieloletniej, natomiast w porze nocnej i godzinach porannych możemy spodziewać się przymrozków.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 31.03.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

pole obniżonego ciśnienia nad Europą

Niżowa pogoda w nocy. Opady w wielu regionach i przymrozki na północy i zachodzie

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy i północnym zachodzie kraju. Natomiast na północy i zachodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W centrum deszczu i deszczu ze śniegiem, w pozostałej części kraju opady deszczu. Szczególnie wysoko w górach opady śniegu. Ponadto na południu kraju miejscami suma opadów deszczu do 14 mm. W Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim prawdopodobny przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm, w Tatrach o 6. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -6°C, -5°C na północy, około 1°C w centrum kraju, do 5°C, 6°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach północno-zachodnich porywisty, północno-wschodni i wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Wyliczana temperatura powietrza o poranku w czwartek według modelu ICON

niska temperatura i duży kontrast