28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 11/12 września 2021. Słabnące burze na linii zbieżności wiatru. Wysoka temperatura i lokalnie mgła w Polsce

konwekcja

Pogoda. Podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżu, jaki przemieści się znad Morza Północnego nad Skandynawię. Tylko południe kraju pozostanie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Najbardziej dogodne warunki do występowania chmur burzowych będą na obszarze od Zatoki Gdańskiej po wschód woj. wielkopolskiego i zachód woj. łódzkiego.

Ciśnienie na poziomie morza wraz z położeniem najważniejszych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi.

pogoda. niż znad skandynawii

Pogoda. Burze o największym natężeniu w pierwszej części nocy

Prognozowana jest na tym obszarze największa energia dostępna drogą konwekcyjną. Połączoną z całkiem sporą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza, który przekraczać ma 30, a nawet 35 mm. Utrzyma się na wcześniej wymienionym obszarze mała i umiarkowana energia dostępna drogą konwekcyjną, co w połączeniu z linią zbieżności na przedpolu frontu skutkować ma rozwojem kolejnych burz. Szczytowa aktywność konwekcyjna przypadnie na pierwszą część nocy i będzie związana m.in z dzienną, a zwłaszcza wieczorną konwekcją. Porywy wiatru w nocnych burzach nie powinny przekroczyć 60-65 km/h, natomiast akumulacja opadów burzowych może sięgnąć do 25-35 mm. Lokalnie burze utrzymają się do godzin porannych.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

pogoda. burze w polsce

Noc z soboty na niedzielę na przeważającym obszarze kraju przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie burze mogą utrzymać się przez całą noc. Szczególnie na północy oraz częściowo w centrum. Jednak ich szczyt aktywności przypadnie na pierwsze godziny po zachodzie słońca. Potem atmosfera w wielu miejscach będzie już stabilna. Tylko na południowym wschodzie i krańcach wschodnich zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie nad ranem lokalnie powstaną mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na termometrach zobaczymy minimalna 8°C – 12°C na wschodzie do 16°C na zachodzie i 17°C na Wybrzeżu. Chłodniej w kotlinach karpackich, od 3°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, na wschodzie południowy. W czasie burz możliwe porywy do 65 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza rano według iCON, 12.09.2021, 5Z

niska temperatura

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ