Pogoda na noc 19/20 lipca 2021. Zanikające burze i trąby wodne na Bałtyku. Tropikalnej nocy nie będzie

Pogoda. W poniedziałek Polska znalazła się na skraju wyżu znad Wysp Brytyjskich. Tylko na południowym wschodzie zaznaczała się jeszcze strefa pofalowanego frontu chłodnego. W tym samym czasie na północy kraju pojawiła się płytka zatoka niżowa z kolejnym frontem chłodnym.

Podczas nadchodzącej nocy Polska będzie na obrzeżach klina wyżu znad Wielkiej Brytanii. Aczkolwiek na górnych poziomach izobarycznych, w środkowej i górnej troposferze, pojawi się nad Polską przednia część zatoki niskiego ciśnienia wypełniona nieco chłodniejszym powietrzem. Przeważający obszar naszego kraju będzie w chłodnej i stabilnej masie powietrza. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich powietrze ma być nieco bardziej niestabilne, co skutkować może szczególnie dogodnymi warunkami do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Prawdopodobieństwo burz jest jednak niskie. Występować mają głównie opady pochodzenia konwekcyjnego. Wierzchołki chmur Cb nie będą wystarczające przechłodzone, aby doszło prawdopodobnie do wystąpienia m.in wyładowań chmura-ziemia.

Pogoda. Górna zatoka

Pogoda. Na północy wystąpiły trąby wodne. Noc przyniesie spadek aktywności konwekcyjnej

Zjawiska konwekcyjne późnym wieczorem i w pierwszej części nocy charakteryzować będą się niższą aktywnością, niż w ciągu dnia. Wspomaganie zapewni obecność pofalowanego frontu powodującego unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza oraz ukształtowania terenu, wspomagając słabnące pionowe ruchy konwekcyjne.

Wstępne raporty z bazy ESWD (zgłoszone trąby wodne z 19 lipca 2021)

Pewne prawdopodobieństwo burz w pierwszej części nocy będzie w pasie Pobrzeża. Na Bałtyku rozwinęły się dziś komórki konwekcyjne o stosunkowo słabej rozbudowie pionowej. Chłodniejsze i wilgotne powietrze polarno morskie napłynęło nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego. Po dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej wystąpił stromy gradient temperatury, co spowodował rozwój dziennej konwekcji. Dzięki rozwojowi chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych trąby wodne pojawiły się m.in w rejonie Jastarni, Chałupach na Mierzei Helskiej (woj. pomorskie), Karwi i Łebie. Zazwyczaj sezon na trąby wodne na Bałtyku rozpoczynał się w sierpniu. W tym roku jest to nieco szybciej. Zaskakuje również ich ilość.

Wiele wskazuje, że ważna pod kątem rozwoju chmur Cb okazała się wzdłuż wybrzeża dość wyraźna dolno-troposferyczna linia zbieżności, co w połączeniu z dostępną energią konwekcji i przy odpowiedniej ilości wilgoci (TPW 18-25 mm) inicjowało rozwój Cumulonimbusów. Omawiana zbieżność i słaby przepływ mas powietrza oraz niewielkie pionowe uskoki, to warunki dogodne do rozwoju trąb wodnych na Morzu Bałtyckim. Szczególnie w sytuacji napływu chłodnego powietrza nad cieplejszy akwen, co prowadzi do występowania stromego gradientu temperatury i wystąpienia niestabilności.

Pogoda. Opady najbardziej prawdopodobne na krańcach południowych, południowo-wschodnich oraz w gminach położonych na północy Polski

Wieczorem i w pierwszej części nocy nieliczne komórki konwekcyjne tworzyć będą się przeważnie nad południowym Bałtykiem. Następnie przemieszczać mają się nad ląd. Z powodu słabego przepływu, pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości, dlatego chmury kłębiasto-deszczowe nie będą długotrwałe. W czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych powieje do 50-60 km/h. Opady będą mniejsze niż w ostatnich dniach, gdyż w masie polarno morskiej będzie niższa zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Nie przekroczą 5-10 mm. Nie można wykluczyć, że w nocy na północy Polski komórki konwekcyjne i słabe lokalne burze utrzymają się przez całą noc.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burzowa
https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159166029812332
https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10159166137867332

Najbliższa noc przyniesie w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane. Jedynie na południowym wschodzie i lokalnie północy duże. Słabego opady przelotnego deszczu możliwe na północy i w Karpatach. Nie można wykluczyć słabych burz.

Termometry w najchłodniejszym momencie nocy pokażą od 10°C w kotlinach sudeckich do 19°C na Podkarpaciu u nad morzem. Wiatr ma być przeważnie słaby, umiarkowany. Silniejszy jedynie nad morzem oraz podczas przechodzenia lokalnych opadów konwekcyjnych.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza przez model ICON dla Polski o godzinie 4 czasu lokalnego we wtorek.

Pogoda. Temperatura minimalna w Polsce

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ