Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 28/29 czerwca 2021. Burze na północnym-wschodzie zanikną. Powietrze zwrotnikowe w Polsce

Pogoda noc w Polsce


Pogoda. Dzisiaj na niższych poziomach izobarycznych Polska jest pod wpływem słabnącego obszaru lekko podwyższonego ciśnienia. W tym samym czasie od południowego zachodu stopniowo zaznaczał się wpływ niżu o imieniu „XERO” znad zachodniej Francji. W jego ciepłym wycinku niżu z kierunków południowych rozpoczął się napływ masy zwrotnikowej. Jedynie na krańcach północno-wschodnich występowała zatoka niżowa związana z oddalającym się niżem znad zachodniej Rosji.

Na górnych poziomach obserwuje się rozległą, górną zatokę w polu geopotencjału sięgającą od Skandynawii po Morze Czarne. W tym samym czasie nad Litwą występuje odcięty ośrodek górnego niżu z podwyższoną porcją wilgoci i wychłodzoną środkową troposferą. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej rozpoczął się rozwój chmur Cb na północnym-wschodzie. W nocy sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie, chociaż coraz większy wpływ na pogodę ma mieć ośrodek niżu znad Europy Zachodniej. Nad naszymi dzielnicami zachodnimi zaznaczy się front ciepły.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.06.2021, 00 UTC

Pogoda. Front ciepły nad Polską.

Pogoda. Burze w pierwszej części nocy

Jeszcze tylko w pierwszych godzinach po zachodzie słońca na północnym-wschodzie możliwe są burze. Bliskość niżu górnego zapewnia korzystne warunki do rozwoju pojedynczych, bądź słabo zorganizowanych struktur konwekcyjnych. Poniedziałkowym burzom na północnym-wschodzie nie towarzyszyły groźne zjawiska. Burze powinny zaniknąć po godzinie 21 na tym obszarze z uwagi na zmniejszający się pionowy gradient temperatury po ustaniu insolacji.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut dla obszaru Polski.

Pogoda. Burze w Polsce

Na przeważającym obszarze Polski noc będzie pogodna. Początkowo na Podlasiu opady pochodzenia konwekcyjnego i słabe burze. W drugiej części nocy atmosfera w tej części kraju powinna być stabilna, nie umożliwiając powstawaniu kolejnych burz. Gdzieniegdzie nad ranem rozwiną się mgły i zamglenia.

Termometry w najchłodniejszym momencie nocy pokażą od 12°C na Kaszubach, Podlasiu i kotlinach sudeckich do 18°C na Ziemi Lubuskiej.

Pogoda. Temperatura w Polsce

Wiatr będzie słaby w nocy z poniedziałku na wtorek z uwagi na niewielki gradient baryczny w naszej części Europy. Przeważnie południowy, silniejszy tylko w wyższych partiach gór.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz