Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 4/5 kwietnia 2021. Mróz w Polsce, przelotny deszcz na północy

Pogoda noc

Pogoda. W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska będzie dostawać się pod wpływ rozległej zatoki niżowej związanej z głębokim niżem o imieniu „ULF” z centrum nad północną Skandynawią. Przejściowo od północnego-zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne za frontem ciepłym, które będzie wypierane w poniedziałek przez front chłodny wędrujący również z tego samego kierunku. Ciśnienie atmosferyczne ma spadać.

Pogoda. Front ciepły nad Polską, ciśnienie atmosferyczne będzie spadać

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 4.04.2021, 18 UTC

Pogoda. Front ciepły

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 5.04.2021, 00 UTC, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Prognoza modelu GFS.

Wzrastający gradient baryczny

Pogoda. Słaby deszcz możliwy jedynie na północy

Na przeważającym obszarze Polski noc będzie pogodna, co będzie sprzyjać radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła. Jednak od północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim wzrastać ma zachmurzenie związane z frontem ciepłym. Opady atmosferyczne powinny wystąpić na Pomorzu Zachodnim, Środkowym oraz Wschodnim, jak i też na Kujawach. Natężenie ich ma być niewiele. Nad ranem słaby deszcz prawdopodobny jest na Warmii.

Warto zwrócić uwagę na zagęszczające się izobary w naszej części Europy. Co skutkować ma stopniowym wzrostem prędkości wiatru,. Jaki szczególnie odczuwalny będzie w poniedziałek i we wtorek w naszej części Starego Kontynentu.

Opady  na północy

Przymrozek w kraju, w górach mróz

Nie ulega wątpliwości, że podczas nadchodzącej nocy przymrozki, a nawet mróz dwucyfrowy wystąpi w Polsce. Najchłodniej będzie w polskich górach, gdzie termometry pokażą od -10°C do -5°C. Niewielki spadek temperatury poniżej zera również w centrum oraz na wschodzie, południowym-wschodzie, gdzie może być od -5°C do -1°C. Najcieplej ma być na zachodzie i północy, gdzie termometry wskażą od 1°C do 5°C. Najcieplej powinno być nad samym morzem oraz na Pomorzu Zachodnim.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza o poranku w poniedziałek na obszarze Polski według modelu ICON.

Temperatura minimalna

Wiatr wiać ma z południa i południowego. Najsilniej powieje nad morzem, gdzie porywy mogą osiągnąć 50-70 km/h. Również w Sudetach porywy powinny przekroczyć 60 km/h. Na południu i wschodzie wiatr powinien być słaby, nasilający się wyraźnie w drugiej części nocy. Przy dość długiej kwietniowej nocy, zaleganiu chłodnej masy polarnej we wschodniej i południowej części kraju mogą wystąpić większe spadki temperatury do wartości ujemnych.

Pogoda. Prognozowane porywy wiatru nad ranem w poniedziałek.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz