Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Burze mają słabnąć. Ciepła i wilgotna masa powietrza i lokalne mgły w Polsce
Pogoda. Górny niż znad Bałkanów sprowadza wilgotne, chwiejne i ciepłe powietrze z rejonu Morza Czarnego
Od kilku dni nie widać na mapach pola ciśnienia i geopotencjału istotnych zmian. Nasza część Starego Kontynentu jest w zasięgu górnego układu niżowego, który w środkowej troposferze wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu i lokuje się nad Bałkanami. Ulega on jednak stopniowemu wypełnieniu. Płynie do nas powietrze z rejonu Morza Czarnego. Płynie gorące, wilgotne i niestabilne powietrze, w którym z powodzeniem tworzyły się burze. Osiągając szczyt aktywności w ciągu dnia, ale lokalnie o mniejszej intensywności występują w porze nocnej, utrzymując się miejscami nawet całą noc.
Prognozy wskazują, że w nocy nocy burze występować będą głównie początkowo i będą kontynuacją dziennych burz. Wciąż ich charakter będzie bardzo lokalny, a ze względu na podwyższoną zawartość wilgoci w atmosferze nadal główne zagrożenie stanowić będą intensywne opady deszczu. Początkowo nie można również wykluczyć możliwości występowania opadów drobnego gradu. Opady deszczu podczas burz na zachodzie, w centrum i na południu kraju mogą osiągać do 15-20 mm. Zagrożenie ze strony silnych porywów okaże się niskie.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)
Dynamiczna aura w naszej części Europy. Liczne burze, które miejscami okazały się gwałtowne
Aktywne burze pojawiły się w centrum, wschodzie i północy. Słabsze na zachodzie i południu. Niektóre z nich wykazywały cechy typowe dla superkomórek burzowych. Ich podstawowym zagrożeniem okazały obfite opady pochodzenia burzowego z akumulacją opadów do 20-40 mm miejscami, dlatego lokalnie wystąpiły podtopienia. Możliwy jest także grad o średnicy do 1-3 cm. W czasie przechodzenia komórek burzowych prędkość wiatru sięgała do 60-80 km/h.
Komórki burzowe zaczęły rozwijać się już około południa. Jednak nad jednym obszarem przeszło nawet kilka burz, skutkując znaczną akumulacją opadów. Najwięcej burz prognozowanych jest od godziny 13 do 19, lecz mogą zacząć tworzyć się już przedpołudniem.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski
Pod wieczór atmosfera zaczęła się stabilizować i burze zaczęły słabnąć. Zjawiska burzowe powinny zanikać w drugiej części nocy, ale lokalnie mogą nawet utrzymać się do godzin porannych.
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 15 mm. W kotlinach górskich utworzy się mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 16°C do 20°C, chłodnej w kotlinach górskich około 12°C. Wiatr słaby, miejscami w czasie burz porywisty, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz w porywach do 65 km/h. Położenie opadów i burz online.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 15.08.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC