Pogoda na noc 30.11/1.12.2021. Mróz w Polsce, miejscami oblodzenie i opady śniegu przechodzące od zachodu w deszcz

Pogoda na noc 30 listopada 2021 na 1 grudnia 2021. Będzie mróz w Polsce, gdzieniegdzie oblodzenie i opady śniegu przechodzące od zachodu w deszcz.

Pogoda. Niże kształtują warunki pogodowe na przełomie miesięcy

Pod koniec listopada w wielu miejscach Polski zrobiło się zimowo. Opady głównie o charakterze wielkoskalowym, rzadziej konwekcyjnym były związane z przemieszczaniem się niżów śródziemnomorskich z południa Starego Kontynentu na północ. We wtorek zmianie uległ rodzaj cyrkulacji z południkowej na zachodnią. Niże przemieszczają się głównie znad Morza Północnego przez Jutlandię, Bałtyk i państwa bałtyckie. Dzisiejszy niż przemieszcza się przez północną część naszego kraju dalej na wschód, południowy-wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych

Pogoda na noc 30.11/1.12.2021. Mróz w Polsce, miejscami oblodzenie i opady śniegu przechodzące od zachodu w deszcz

Pogoda. Front zokludowany wędruje przez Polskę

Na wschodzie występowały dziś początkowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem o charakterze konwekcyjnym. Były one związane z niżem, który kilka dni temu przechodził przez Polskę nad Rosję. Sytuacja pogodowa była dziś jednak bardziej złożona, gdyż od zachodu wkroczył do nas front zokludowany związany z nurkującym niżem. Następnie za nim przejściowo napływa cieplejsze powietrze polarno morskie z zachodu o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Z uwagi na duży gradient ciśnienia i przemieszczania się zatoki niżowej wzrosła prędkość wiatru. Wiało przeważnie do 50-60 km/h, jedynie nad morzem do 70 km/h głównie z południowo zachodniego na zachodni i północno zachodni. Szczególnie przed frontem i w strefie frontowej temperatura około zera. Za frontem około dwóch stopni, na krańcach zachodnich może nawet trzech stopni.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 30.11.2021, 18 UTC

pogoda. front okluzji

Opady większe we wschodniej części kraju

Podczas nadchodzącej nocy opady wystąpią szczególnie intensywne opady we wschodniej połowie kraju. W środę do godzin południowych opuszczą one nasz kraj. Jednak w tym samym czasie znad Niemiec nasuwać się będzie następna zatoka. Z frontem ciepły, za który odpowiedzialny będzie następny atlantycki niż wchodzącym nad Jutlandię. Co istotne na czele frontu występować mają opady śniegu i deszcz ze śniegiem. Natomiast w tylnej części tej strefy już tylko deszcz. Ponadto przy dalszym przemieszczaniu się strefy opadowej, na początku nocy osiągającej wschodnią granicę państwową. Za tym frontem w rozległym ciepłym wycinku niżu temperatura stopniowo będzie przechodziła przez zero w górę. U schyłku dnia na krańcach zachodnich dochodząca do 4 stopni.

W najbliższych dniach warunki pogodowe będą typowe dla przedzimia, gdy ścierają się zróżnicowane masy powietrza. Występować mają zarówno opady mokrego śniegu, przez opady mieszane deszczu ze śniegiem i deszcz, przy temperaturze pełzającej około zera.

Silny wiatr w Polsce

Ostatni dzień listopada przyniósł przeważnie zachmurzenie duże, jedynie na południowym wschodzie i wschodzie, lokalnie większe przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia. Gdzieniegdzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, natomiast wieczorem na zachodzie przechodzące w deszcz. Głównie intensywne opady występowały i występują na froncie zokludowanym. Na północy i południu wyliczana przez modele wysokość opadu około 10 mm.

Natomiast w górach (powyżej 400 m n.p.m.) może nastąpić do godzin wieczornych przyrost pokrywy śnieżnej  od 10 cm do 15 cm. W najcieplejszym momencie dnia było dzisiaj od -1°C na Suwalszczyźnie i Podhalu, około 2°C w centrum, do 5°C nad Zalewem Szczecińskim. Gradient baryczny był duży z uwagi na przemieszczają się zatokę niżową. Odczuwalny wzrost prędkości wiatru jest i był także w strefie frontu zokludowanego. Wiatr był dziś na ogół umiarkowany i dość silny, szczególnie nad morzem i w górach również silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem oraz w rejonach podgórskich do 80 km/h, południowo-zachodni i południowy. W szczytowych partiach gór wiatr w porywach do około 100 km/h, z kierunków zachodnich, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z dynamiczną aurą

W nocy z wtorku na środę w wielu regionach zachmurzenie duże, lokalnie większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie w centralnej i wschodniej części jednak. Jednak wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza od zachodu kraju przechodzące w deszcz. Natomiast głównie na Warmii przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. W najchłodniejszej części nocy -6°C na Suwalszczyźnie, około -1°C w centrum, do 1°C na południowym wschodzie. Znajdować mamy się w zasięgu cyrkulacji strefowej. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem i w górach silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h. W szczytowych partiach gór wiatr w porywach do około 100 km/h, z kierunków zachodnich, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW