Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc z 30/31 lipca 2022. Burze i ulewy dadzą się we znaki w Polsce. Wystąpią podtopienia

burze w kraju


Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Burze zaczną powoli słabnąć, utrzymają się silne ulewy, lokalnie wystąpią podtopienia.

Sytuacja w kraju w nocy z 30/31 lipca 2022. Niżowa aura w kraju

Niżowa pogoda występuje w ostatni weekend lipca. Na aurę wpływa płytki niż Frieda z układem frontów atmosferycznych. Wschód, południowy-wschód znajduje się w ciepłym wycinku niżu, w wilgotnej i chwiejnej masie z południa o cechach zwrotnikowych. Wir niżowy Frieda, który psuje w dalszym ciągu pogodę wymusza rozwój wydajnych opadowe stref. Pojawiły się również burze, których podstawowym zagrożeniem okażą się obfite opady deszczu, które podtopienia. Niektóre z nich przybrały formę superkomórek burzowych. Szczególnie na Podkarpaciu.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań za okres od 0:00 UTC do 19:05 UTC dla Polski i obszarów ościennych

Pogoda na noc. Burze i ulewy dadzą się we znaki w Polsce. Wystąpią podtopienia
Burze nad Polską dziś, 30 lipca 2022

W nocy z soboty na niedzielę pogodę Polsce kształtował będzie powoli przemieszczający się nad wschodnią i centralną Polską ośrodek niżowy, jedynie północny zachód kraju pozostanie na skraju wyżu znad Bałtyku. Prognozy wskazują, że burze rozwijać mają się południowym wschodzie i wschodzie kraju, gdzie zalegać ma powietrze ciepłe, wilgotne i niestabilne. Burze swój rozwój kontynuować mają po zachodzie słońca i miejscami będą wbudowane w strefy opadów wielkoskalowych.

Podstawowym zagrożeniem w czasie burz mają być w dalszym ciągu silne opady deszczu, które miejscami sięgać mogą nawet 30 mm. Jednak całkowite sumy opadów mogą być jednak znacznie wyższe, co wynikać będzie z kumulacji opadów jednostajnych i tych pochodzenia konwekcyjnego. Zdecydowanie mniejsze zagrożenie stanowić będą silne porywy wiatru, te nie powinny przekraczać 50-70 km/h. W pierwszej części nocy najsilniejszym komórkom burzowym mogą towarzyszyć opad gradu. Największa aktywność burz przypadać będzie na pierwsza połowę nocy. Jednak lokalnie mogą się one utrzymywać do rana. Więcej o dynamicznej sytuacji opiszemy wkrótce na łamach portalu.

Prognoza burz na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

burze będą w nocy
Burzowa prognoza od IMGW-PIB na okres od 30.07.2022, 20:00 do 31.07.2022. 08:00

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 30.07.2022, 18 UTC według IMGW-PIB

front na wschodzie chlodny
układ frontów i niż nad Polską oraz linia zbieżności

Deszczowa pogoda i miejscami burze w Polsce, najcieplej na południowym-wschodzie i wschodzie

Noc z soboty na niedzielę przyniesie jedynie na północnym zachodzie umiarkowane zachmurzenie. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże lub całkowite z opadami deszczu. Ponadto na południowym wschodzie i wschodzie możliwe również burze. Gdzieniegdzie opady deszczu będą intensywne i prowadzące do podtopień. Co więcej na wschodzie, w centrum i na południu kraju prognozowana suma opadów miejscami od 10 mm do 30 mm, a w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku od 40 mm do 50 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura wyniesie od 12°C na północy do 15°C, 17°C na południu i w centrum. Jedynie w kotlinach górskich od 10°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, tylko na południu zachodni. W czasie burz wiatr porywisty. Wysoko w Tatrach porywy do 60 km/h. Burze i opady można śledzić online.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura, 02Z, 31 lipca 2022 według modelu ICON

pogoda. ciepła noc w kraju
wysoka temperatura w ciepłym wycinku niżu

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz