Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 30.06/1.07.2021. Niebezpieczne burze superkomórkowe wieczorem. Silne ulewy na północnym-zachodzie Polski

Pogoda. Burze lipiec 2021

Pogoda. W ostatni dzień czerwca Polska jest w polu obniżonego ciśnienia. Dodatkowo znad Wielkopolski nad Pomorze przemieszczał się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Jesteśmy w zasięgu wewnątrz wycinkowej linii zbieżności wiatru dolnego przemieszczającej się od południowego-zachodu przez centrum na północny-wschód.. Istotne okazuje się również wspomaganie konwekcji za sprawą górnej zatoki niżowej, jaka jest związana z ośrodkiem górnego niżu nad Niemcami. W godzinach po południowych nad południowo-zachodnią Polskę nasunie się pofalowany front chłodny. Napływa gorące, wilgotne powietrze zwrotnikowe. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej rozpoczął się rozwój chmur Cb.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski.

Pogoda. Wysoka aktywność burzowa zwłaszcza wieczorem i w pierwszej części nocy

W nocy ze środy na czwartek w naszej części Europy dalej będzie zalegać wilgotne i ciepłe powietrze zwrotnikowe., Tylko nad południowo-zachodnią część kraju, za rozmywającym się frontem atmosferycznym, nastąpi adwekcja chłodniejszego powietrza polarno morskiego. Jeśli chodzi o rozwój konwekcji, to kluczowe w kontekście dalszego rozwoju konwekcji okaże się wspomaganie wznoszenia wilgotnego powietrza w obrębie pogłębiającego się niżu z centrum Pomorzem. Na skalę synoptyczną rozwój chmur Cumulonimbus może wspomagać również górna zatoka niżowa z ośrodkiem górnego niżu nad Niemcami. Ponadto nad północną i wschodnią częścią kraju czynnikiem wymuszającym konwekcje będą linie zbieżności. 

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w przedziale czasowym od 19:15 do 21:15 według niemieckiej sieci detektorów wyładowań atmosferycznych.

Pogoda. Burze w Polsce

SIGNIFICANT IMGW-PIB 1.07.2021, 00 UTC

Pogoda. Groźne superkomórki burzowe wieczorem na południu Polski. Burze na szczęście słabną

Przed godziną 21 na południu woj. małopolskiego przechodziły groźne superkomórki burzowe. Między innymi nad powiatem nowosądeckim widoczna była sygnatura radarowa TBSS. Jest to charakterystyczne zakłócenie, które świadczy o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia opadów dużego gradu. Burza ta skierowała się następnie w rejon Nowego Sącza, gdzie zaczęła tracić na intensywności. Na jej trasie z pewnością wystąpiły ulewne opady deszczu, miejscami większy grad powyżej 3-5 cm, jak i też ulewne, punktowo nawalne opady deszczu do 100 mm. Istniało również prawdopodobieństwo silnych porywów konwekcyjnych do 70-100 km/h.

Ponadto na danych z polskiej sieci radarów POLRAD obserwowaliśmy lewoskrętną burze superkomórkową, która przemieszczała się w okolicach miejscowości Rabki Zdrój (woj. małopolskie). Jej trajektoria była skierowana na północ, ale po podziale (ang. spliitng) zaczęła się wyraźnie tracić na intensywności. Statycznie to właśnie prawoskrętne burze superkomórkowe przeżywają najdłużej po podziale. Po godzinie 21 burze posiadające rotujące prądy wstępujące zaczynają coraz wyraźniej słabnąć, co zmniejsza prawdopodobieństwo groźnych zjawisk na ich trasie.

Należy wspomnieć również o punktowych burzach, jakie rozwinęły się na Warmii i Mazurach oraz na wschodnim Mazowszu oraz Lubelszczyźnie. Wcześniej intensywne superkomórki burzowe przeszły przez południe i południowy-wschód woj. lubelskiego. Kolejne komórki burzowe na linii zbieżności tworzą się na wschodzie kraju.

Pogoda. W nocy lokalne burze z uniesienia prawdopodobne w całym kraju. Intensywne ulewy na Pomorzu Zachodnim

Niewykluczone, że podczas nadchodzącej nocy lokalne burze pojawią się w całym kraju. Ze względu na obecność energii hamującej przy ziemi, konwekcja tworzyć będzie się z uniesienia, nie stwarzając aż tak dużego zagrożenia w porównaniu do konwekcji dziennej tworzącej się od podłoża. W pierwszej części nocy burzom mogą towarzyszyć ulewy do 20-30 mm, gdzieniegdzie grad nawet duży do 3-5 cm. Porywy wiatru do 70-90 km/h. Należy wspomnieć również o intensywnych opadach na północnym-zachodzie. W ciągu doby spadnie tam nawet 100 mm, zatem przekroczona zostanie miesięczna norma opadowa.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz 30 czerwca 2021.

Gdzieniegdzie głęboka konwekcja w postaci burz uniesionych będzie utrzymywać się przez znaczą część nocy. Intensywność zjawisk ma być mniejsza niż w ciągu dnia i wieczorem. miejscami przelotny deszcz oraz burze z opadami do 20 mm, nad Zalewem Szczecińskim i wschodnich krańcach 30-50 mm, oraz porywami do 80 km/h.

Prognozowana akumulacja opadów do godzin porannych, 1 lipca 2021 dla Polski według ICON

Pogoda. Prognoza akumulacja opadów

Temperatura minimalna od 12°C na południowym-zachodzie do 18°C na wschodzie. Gdzieniegdzie przelotny deszcz oraz burze z opadami do 20 mm, nad Zalewem Szczecińskim i wschodnich krańcach 30 mm, oraz porywami do 80 km/h o charakterze konwekcyjnym.

Prognozowana minimalna temperatura w Polsce według ICON

Pogoda. Temperatura minimalna w Polsce, 1 lipca 2021

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

Źródło grafik: Blitzortung.org, blids.de, IMGW-PIB, wxcharts,com, meteomodel.pl