Pogoda na noc ze środy na czwartek. Burze w powietrzu znad Morza Czarnego będą słabnąć. Występować mają lokalne mgły, umiarkowana oraz wysoka temperatura jak na trzecią dekadę sierpnia.
Pogoda. Polska w napływie znad Morza Czarnego
Polska jest w dalszym ciągu w gorącej, wilgotnej i chwiejnej masie znad Morza Czarnego. Dalej jesteśmy w polu słabogradientowym. Powietrze płynące ze wschodu, południowego-wschodu. Jest rozdzielane przez front pofalowany ulokowany nad zachodnią połową kraju zostało zablokowane przez dwa wyże. Jeden na wschodzie, drugi na zachodzie. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się jednak zatoka wchodząca od Morza Północnego nad Europe Zachodnią i Południową. W kolejnych dniach masa zacznie się stabilizować i tracić większą ilość wilgoci. Płynąć ma suche, przetransformowane powietrze ze wschodu nad znaczny obszar naszego kraju, dlatego też burz ma być mniej. Nie zabraknie dni gorących i upalnych.
Noc ze środy na czwartek przyniesie na wschodzie zachmurzenie małe. Ponadto w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże. Zdarzą się słabnące opady deszczu i burze, możliwy grad. Najgwałtowniejsze zjawiska o charakterze burzowym wystąpią w pierwszej części nocy. Modele prognozują wysokość opadów w czasie burz od 10 mm do 20 mm, w centrum lokalnie do 40 mm. Gdzieniegdzie w centrum i na południu kraju mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 16°C do 20°C, w rejonach podgórskich około 14°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany, północny i północno-wschodni, na południowym wschodzie wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.
Pogoda. Aktywność burzowa w środę na obszarze Polski według detektorów wyładowań dla Polski i obszarów przyległych
Spadek aktywności burzowej z biegiem nocy w Polsce
W nocy burze spodziewane są przede wszystkim w południowej i częściowo centralnej Polsce. Stopniowo przemieszczać się będą ze wschodu na zachód/południowy-zachód. Ośrodki burzowe będą mieć charakter formacji izolowanych jak i wielokomórkowych. Zalegająca masa czarnomorska cechować ma się w dalszym ciągu dużą wodnością atmosfery. Z uwagi na dominacje pola słabogradientowego, które cechują się niewielką prędkością wiatru w środkowych i górnych warstwach troposfery. Panować mają słabe warunki kinematyczne. Stwarzać będą ryzyko występowania opadów deszczu do 20-35 mm, ale lokalnie do około 40 mm. Początkowo, zwłaszcza w rejonie oddziaływania burz wielokomórkowych, możliwe są porywy wiatru do 60-70 km/h, zaś w pojedynczych komórkach – grad o średnicy 1-3 cm. W drugiej połowie nocy aktywność burzowa szybko powinna maleć, ale punktowo burze wewnątrzmasy na lokalnych zbieżnościach wiatru mogą występować do godzin porannych w czwartek. Położenie opadów i burz online.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC