Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Umiarkowana, a miejscami nawet niska temperatura jak na drugą połowę lipca. Wystąpić mogą mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.
Atmosfera uległa stabilizacji w niedzielę. W polu ciśnienia znaleźliśmy się pod wpływem wyżu
Wczoraj Polska znalazła się w zasięgu pola obniżonego ciśnienia. Natomiast w pasie od południowego-zachodu na północny-wschód przebiegał zafalowany front atmosferyczny poprzedzony linią konwergencji wiatru. Rozdzielał on dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza po obu stronach frontu. Dodatkowo w pobliżu zafalowanego frontu doszło do rozwoju fali frontowej. Następnie przekształciła się w płytki niż, który na skale synoptyczną wspomógł rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Utrzymywało się jeszcze powietrze zwrotnikowe na wschodzie kraju. Z biegiem dnia było one wypierane coraz bardziej na wschód. W sobotę z biegiem godzin wzrosła energia dostępna drogą konwekcyjną za sprawą nagrzania przyziemnych warstw. Co szczególnie w drugiej części doprowadziło do powstania groźnych burz szczególnie na południu a następnie gwałtowne burze przesunęły się na wschód, południowy-wschód pod koniec dnia. Burze ustąpiły w drugiej części nocy. Miedzy tymi masami powietrza różnica wyniosła od około 6 do 10 stopni Celsjusza.
Nie było dziś burz nad Polską, pogoda uległa stabilizacji
W niedzielę zgodnie z prognozami zaobserwowaliśmy uspokojenie w pogodzie. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych nie wykryły nad Polską wyładowań atmosferycznych. Znaleźliśmy się jeszcze w chłodnej masie powietrza polarnomorskiego głównie w godzinach popołudniowych. Zapanowała w wielu regionach pogoda wyżowa, pod inwersją wyżu tworzyły się chmury kłębiaste, które szczególnie w pierwszej części dnia przyniosły na wschodzie, południowym-wschodzie przelotne opady deszczu.
Co więcej w ostatni dzień weekendu nad obszar południowej części kraju napływało jeszcze ciepłe powietrze z południowej części Europy z terenu Basenu Morza Śródziemnego przez Bałkany. Tuż za grzbietem fali górnej przemieszczał się rozległy niż górny wraz z doliną geopotencjału która sprowadza chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego.
Pogoda. Wyliczana ujemna anomalia temperatury na 25.07.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych dla wysokości 2 metrów n.p.g
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na wschodzie kraju i na Pomorzu miejscami duże. Lokalnie wystąpią mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 12°C do 16°C, w rejonach podgórskich około 10°C, a lokalnie w dolinach karpackich około 7°C. Wiatr słaby, na zachodzie południowy i południowo-wschodni, w centrum zmienny, na wschodzie północno-wschodni i północny.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 25.07.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC